Gençlik, Liste

3 Madde ile “Mezuniyet Baloları”

Üniversite hayatının sonu, herkeste bir mezuniyet telaşı..
Bu yazımızda bir kez mezun oluyoruz, eğlenmek hakkımız diyerek gidilen
mezuniyet balolarına hayır diyemeyenlerin sebeplerini düşündük..
Ve hatırlatmak istedik, bu imtihan dünyasından da bir kez gelip geçiyoruz,
Sonsuzluğumuzu bu fani eğlencelerin gölgesinde bırakmamak duası ile..

1-) İlerde anı olur, gitmezsem pişman olurum…

Vicdanen rahatsız olduğun halde, sırf bu sebeple, ilerde başkalarından eksik kalırım, pişmanlık duyarım korkusuyla gidiyorsanız size diyeceğimiz şu olur;

Sen samimi bir niyetle Allah için terkettiğin hayırsız bir amelin gelecekte eksikliğini değil onurunu hissetmelisin genç kardeşim,

İçinde bulunduğun ân’ı yazan Allah, yarını yazan Allah, yaşatan Allah, hatırlamak istiyorsun ya; yaşadıklarını unutturan da Allah, hatırlatan da..  Şu fani dünyada  Rabbin’in hakkında hayırlı kılıp emrettiği istikameti bırakıp da, men ettiği bir yoldan geleceğe dair nasıl bir güzellik biriktirmeyi umabilirsin?

Harama batmış beldede, kalbi temiz pozlar vermek hayalindesin, bedenin şikâyetçi, ruhun şikâyetçi, sağında ve solunda meleklerin incinmiş.. Herkesin beğeni bıraktığı o  fotoğraf karesindeki anlık güzelliğe bir de bu açıdan bakmayı dene, göreceksin ki Rabbin beğenmemiş. Bakınca hala mutlu olabilecek misin?

Kaldı ki sen belki bugünün belki yarının anne ve babası, beklenen neslin mimarı.. Aman canım bu direği de şöyle biraz yan koysam diyemezsin, hadi koydun, ilerde bu eğrilikle övünemezsin; bilmelisin ki “Her ortama girdim çıktım” lafı, halisane bir muhabbette övünülecek bir söz değil, ancak bir tövbeye önsöz olabilir.. Çağın bataklığında asıl övünülecek şey, her ortamın sunulduğu gencin tüm mâsivâyı elinin tersiyle itip, “Rabbim! Ben senden başkasını, senin rızandan başkasını istemiyorum!” diyerek Müslümanca bir duruş sergileyebilmektir..

Elbette dünyanın süsü pek çekici pek keyif vericidir. İşte imtihanın da imkanın da başladığı yerdesin, Rabb’in rızası için karşı koyabilirsin!

Muhtaç olduğun kuvvet yalnızca Rabb’indir.

2-) Dostlarımı kıramıyorum..

Uzunca bir yaşanmışlığı, hüznü, tebessümü biriktirdiğiniz dostlarınıza böyle bir mevzuda dostluklarının gereği, Rabb’in rızasına uygun yaşama gayretinize saygı duymak düşmeli. Bilmelisiniz ki bu, dostların birbirine alınıp kırılması gibi basit bir mevzudan öte; ortaya Rabb’in rızası için bir irade koyabilme meselesidir. Size o değer verdiğiniz dostları veren O; yaradışılınızı, yaşantınızı veren O; sizi en çok seven, koruyan, gözeten O; evveliniz O, ahiriniz O iken şükrümüz bu olmamalı.

Üç beş yıllık dostların hatrı, O’nun hatrından önce gelirse eğer, Allah ile aranızı nasıl düzeltirsiniz?

3-) Artık çok geç, hazırlıklar tamam, kaporayı  yakamam…

Kardeşim sen asıl şu an vazgeç, sen asıl şimdi; herşey bu kadar hazır ve önündeyken sırtını dünyaya, yüzünü Rabb’ine dön ki şeytan kahrolsun.

Çağın Musab’larına, Çağın Asiye’lerine selam olsun..

“Allah kötülüğe iltifat etmeyen genci, emsallerine üstün tutar.” (Müsned, 4:151)

Resim: tistory

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN