Haber

5-6 Mart Kadın, Evlilik ve Aile Sempozyumu

Hayme Ana Atölyemiz‘in ilk faaliyeti olarak, 5-6 Mart 2016 tarihlerinde “Kadın, Evlilik ve Aile Sempozyumu”nu gerçekleştirdik. Alanında uzman kişiler eşliğinde, Kadın, Evlilik Öncesi, Evlilik, Aile, Annelik ve Çocuk olmak üzere toplam beş oturumda gerçekleştirdiğimiz programda, her konuyu kritik noktalarıyla ele aldık.

Birinci oturumumuzda; Kadın olarak yaradılışımızın gayesini, kadının diğer inanışlardaki ve İslam’daki yerini karşılaştırmalı olarak ele aldık.

İkinci oturumumuza “Evlilik Öncesi”ne dair “Niçin Evlilik? Amaç ve beklentilerimiz ne olmalı?” sorularıyla başladık, “Kader ve Kısmet”ten ne anladığımızı, ne anlamamız gerektiğini ve evliliğe dair zihinlerdeki doğru/yanlış birçok algıyı tartıştık.

Üçüncü oturumumuz olan “Evlilik” konusunu, evliliğin eşik aşamasından başlattık. Doğru eş adayının seçilmesinden, sağlıklı bir evlilik görüşmesinin püf noktalarına; nişanlılık döneminin fıkhi boyutlarından, nikah ve düğün ahlakına kadar, evliliğe doğru yürünülen yolda nasıl adım atmamız gerektiğini öğrendik.

Dördüncü oturumumuz olan “Aile” başlığında; evlilik süresince kadın ve erkeğin birbiri üzerindeki haklarından aile içi iletişime; aile içi sorun çözme yöntemlerinden, aile ve sosyal hayat dengesine kadar birçok konuyu Efendimiz’in ve Ashab-ı Kiram’ın aile yaşantılarından örneklerle aydınlattık.

Beşinci ve son oturumumuz olan “Annelik ve Çocuk” bölümünde ise; “Bir annenin inşası ne zaman başlar?” dedik, “anneliğin kıymeti, vebali, vazifesi” ve “ümmet yetiştirme bilinci”nden bahsettik, “Efendimiz’in sünnetinde çocuk eğitimi nasıldı?”, “Bir çocuğun eğitimi ne zaman başlamalı?” sorularına cevap aradık.

Dolu dolu geçirdiğimiz bu iki güne bir de “Tesettüre Uygun Gelinlik Tasarla!” etkinliğiyle renk kattık.

Program sonunda katılımcılarımıza katılım belgelerimizi de takdim ettik.

Sempozyumumuz sona ermiştir. Sıra katılım belgelerinde :) #haymeana #sempozyum #Hanımeli

A post shared by Hanımeli (@camiakademi_hanimeli) on

Evlilik öncesinden anneliğe kadar uzanan bu süreçte hepinize hayırlar, güzellikler diliyoruz.

Yeni projelerde görüşmek üzere,

Takipte kalın..

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN