Aile, Liste

Ağaç Yaşken Eğilir – 13 Maddede Çocuğumuzu Namazla Eğitelim

Hayatımız için son derece ehemmiyetli olan namazı 6-7 yaşlarındaki çocuğumuzun, kardeşimizin hayatında nasıl diriltebiliriz? 7 yaşında bir çocuk düşünelim. Tertemiz, pürüzsüz henüz. Ne verirsek alır değil mi? Peki nasıl vereceğiz? Namazı nasıl hayatının düsturu haline getireceğiz?

1. Önce bizim düsturumuz namaz olmalı.

Çocuğumuzun namaz için eğildiğini görmek istiyorsak, önce çocuğumuz bizim namaz için eğildiğimizi görmeli.

2. Çocuğumuzla namazı konuşalım. Manevi alt yapı çok önemli.

Namaz fiili bir ibadet olmakla birlikte manevi alt yapı olmadan namazın bizi kılması mümkün değildir. Namazı söz konusu haline getirmeliyiz.

3. Çocuğumuzla namazı 5N 1K da incelemeliyiz.

Namaz nedir? Namaz nasıl kılınır? Namaz niçin kılınır? Namaz kim için kılınır ve namazı kimler kılmalıdır? Namaz nerede ve ne zamanlarda kılınır?
Namazı idrak edebilmemiz ve içselleştirebilmemiz için bu şarttır. Niçin kıldığını bilmeden manevi doyuma ulaşamaz. İhlâssız ve şuursuz yapılan ameller ibadete dönüşmeyeceği gibi imanı da iyileştirmez. İbadetlerimizdeki amaçlardan biri de manevi doyumdur. 5N 1K yaparken niçin sorusu namazın hayatımıza girişinin, ihlâsın ve huşunun anahtarıdır.

4. Namaz için nazar-ı dikkatini celbeden seccade ve tesbih kullanabiliriz.

İlk aşamada hoşlanacağı ve dikkatini çeken seccade ve tesbihler namazı benimsemesine yardımcı olacaktır.

5.Evin bir köşesini namaz kılması için düzenleyebiliriz.

Böylece namaz için kendi açısından yeryüzünde bir mekan ayırmış olacak. Semadan inen hediye yeryüzünde vuku bulmuş olacak. Namazı içselleştirmesine yardımcı olacaktır. Ama oraya kendini şartlandırmamalıdır. Bunu takip etmeliyiz.

6. Yeryüzü kul için mescittir.

Namaz kılmak için uygun mekan elbette önemlidir. Ancak bir bahaneye dönüşmemelidir. Vakti geldiğinde secde etmek için yeryüzü en güzel seccadesidir.

7. Kaza namazı mantığını çocuğumuza doğru öğretelim.

Namaz kılmamak için birçok sebep üretebiliriz. Ama namaz kılmak için tek sebep, rıza-ı ilahi, yeterli olacaktır. Elinde olmayan sebeplerden ötürü, uyuya kalma ve unutma dışında kaza edilmesi uygun görülmemiştir. Kaza namazı mantığını namaz kılmamak için sığınacak bir liman olarak görmemeli. Kaza namazı yanlış anlaşıldığı takdirde Allah korusun, intihara götürebilir.

8. Anne sevgisi cahilâne olmamalı.

Sabah namazına, uykusunu bölmeye kıyamayıp kaldırmadığımız çocuğumuzu, alevlerin içine kendi ellerimizle atmış oluruz.

9. Sosyal çevre

Huzura duran insanlarla yakın olması huzurda kalmasını kolaylaştıracaktır.

10. Haramdan bütün uzuvlarını uzak tutalım.

Bu hayatımızın düsturu olmakla beraber harama şahitliği ne kadar azalırsa, kıbleye şahitliği o kadar artacaktır.

Resim: ecnkr – Deviantart

11. Çocuğumuza namazı kılmazsa yanacağından değil, kılarsa rıza-ı ilahiden ve beraberindeki mükâfatlardan bahsedelim.

Namazı korkarak değil severek kılması gerekir.

12. Namaz külfet olmamalı.

Namazı hayatın içinde, dar vakitlere sıkıştırılmış bir ibadet olarak değil, bir yaşam tarzı olarak göstermeliyiz. Namazlarımızı günlük hayatımızın arasına değil, günlük hayatımızı namazlarımızın arasına koymalıyız. Namaz, namazdan sonra geriye kalandır. Çocuğumuza, kardeşimize bunu benimsetmeliyiz.

13. Çocuğumuzu caminin gölgesinde büyütelim.

O atmosferi içine çekmesini sağlayalım. Kulların 5 vakit Yaradanın huzurunda toplanıp secde ettiklerini görsün ve bunu içselleştirsin. Ona, cami adabını öğretelim. Ancak camiden uzaklaştıracak davranışlardan kesinlikle uzak duralım.

Efendimiz  Hz. Muhammed (sav) ömrünün son demlerinde hasta yatağından kalkıp namaza giderken 3 defa bayılıyor ve 3 defasında  da abdest alarak namaza gitmeye çalışıyor. En sonuncusunda yine bayılınca Hz. Ebu Bekir’in (ra) kıldırmasını istiyor.

 Allah Teala, (c.c) Efendimizin (sav) gözümün nuru buyurduğu namazı bizim ve nesillerimizin de gözümüzün nuru olarak görmemizi bizlere nasip eylesin. Dua ile…

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN