Gençlik

Bağlılık Nedir?

Fiziksel dünya zordur. “Gerçek” dünya. Herhangi bir şey için bir şeyler harcamak gerekir, bolca hem de. Küçük bir örnek vereyim. Birisiyle konuşmak için onun bir kaç metre yakınlarında olmalısınız. Yeterli mi peki? Hayır. Aynı zamanda uygun bir kıyafet giymelisiniz, en azından gündelik bir şey. Bu da yetmez, başka bir şeyle uğraşmamak, etraftaki seslerden soyutlanmak, karşıdaki kişiye odaklanmak, konuştuğu dili ve lehçesini anlamak ve daha bir sürü şey.. Üstelik tanıdığınız biri bile olsa günün her anında konuşamazsınız, veya karanlıkta, veya banyoda vs. Sanal dünyada böyle midir oysa? Bu kısıtlamaların neredeyse hiç biri yoktur orada, dinliyor olmanız bile gerekmez. Onun şartları çok daha azdır, şarjınız var mı, elinizi kullanabiliyor musunuz; yeter. Babaanneniz eski bir anısını anlatırken bile telefonda başkası ile mesajlaşabilirsiniz mesela, veya yemek yerken.

Bu kolaylık internet hayatındaki neredeyse her şey için geçerlidir, zaten bu yüzden deriz teknoloji hayatımızı kolaylaştırdı diye. Telefonda(veya tablet, bilgisayar) yaptığımız herhangi bir şeyi gerçek hayatta yapmak için enerji, zaman ve belki para bile harcamak gerekir çünkü. Gerçek hayat gerçekten zordur ve acıdır, maalesef. Acıdır çünkü sanal dünyada olduğu gibi pişman olunca hemen silinmez. Her istediğimizi bize hemen vermez. Bu yüzden yediğimizden içtiğimizden arttırıp telefon alırız. Ve yine bu yüzdendir ki telefona bağlı oluruz. Bağımlı demeyeceğim çünkü o daha korkutucu, ve kabullenmesi zor bir kelime. Ama şurada hepimiz telefonlarımıza bağlılığımızı itiraf edebiliriz öyle değil mi? Bağlı olmasak günde 5 saat onunla neden geçirelim ki? Üstelik bu sadece iyimser bir tahmin. Aramızda gününün ortalama 7-8 saatini telefonu ile geçirenlerimiz var(bakmayın öyle bana👀). Tatilde belki bu rakamlar daha da yükseklere çıktı(✋tamam kabul ediyorum benimki bağımlılık sayılabilir😓). Bu bağlılığın temel bir sebebi de insan zihninin, kolaylığı zorluğa tercih edecek şekilde yaratılmış olmasıdır. Kolaylığa da tıpkı sevdiklerimize bağlanır gibi bağlanırız. Ve her bağlılıkta ayrılık acıdır, acıtır.

Öyleyse telefon bağlılığından vazgeçmeli miyiz, ne kadarı aşırıya kaçmak olur, sevdiklerimizle ayrılmaya benzerliği nedir, bunu “Ayrılıklar” yazımızda ele alacağız. O zamana kadar bağlılık konusunda fikirlerinizi, bu yazıya itirazınızı, ve ayrılıktan neler beklediğinizi yorumlarda okumak için sabırsızlıkla sayfayı yeniliyor olacağım, sağlıcakla kalın!😊

elinden teknoloji alınan çocuklar

Resim: Eric Pickersgill – Removed

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN