Gençlik

Başlarken…

Madde ve mananın işbirliği yapması gerekirken çatıştığı bir devirde yaşıyoruz. Bu anlayış daha çok dünyevi bir algı üzerine kurulmuş olan üniversite yerleşkelerinde göze çarpmaktadır.

İnsanoğlu akıllı olmakla birlikte duygusal bir varlıktır. Ancak bugünün sosyal yaşantısı duygusal özü yozlaştırdığı gibi madde üzerinden duygu modeli ortaya koymuştur.
Yaşanmışlık zirvesiyle birlikte tükenmişlik hissi, duygusal karmaşa, bunalım, yüzeysel insani ilişkiler, bunların sonucunda da intiharlar yaşanmaktadır.

İşte tam bu sırada Câmiakademi gibi bir kuruma ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü burada karşıdan gelen ancak karşılıksız olan bir tebessüm günün hatta haftanın bütün yorgunluğunu alıp götürmektedir. Câmiakademi; “Zaman bendedir ve mekan bana emanettir şuurunda bir gençlik.” tasavvuru oluşturmayı temel hedef olarak gören ve bu felsefe ile OMÜ yerleşkesi içerisindeki cami bünyesinde Kur’an ve sünnet çizgisinde hizmet veren bir gençlik platformudur. Câmiakademi kendi bünyesinde gerçekleştirdiği kültürel ve sanatsal faaliyetler, haftalık sohbet programları, gezi, spor, piknik vb. etkinliklerle gençlerin kendilerini hem bilimsel hem de kültürel anlamda geliştirmelerine katkıda bulunmaktadır. Bir diğer anlamda Câmiakademi bir muhabbetin ürünüdür; Rabbimiz başta Peygamber efendimiz (sav) olmak üzere biz insanlara muhabbet duyduğu için bizi yarattı ve yeryüzünde yaşatıyor, yaşatırken de bütün dünya ve üzerindekileri hatta dünyanın dışındakileri bile bizim hizmetimize sundu. Peygamber efendimiz (sav) de biz ümmetine muhabbet duyduğu için karşısına çıkan sayısız zorlukla mücadele etti. Çünkü ümmetinin hem bu dünyada hem de öteki dünyada huzura kavuşmasını istiyordu.

Bu noktada Câmiakademi de sünnet olan bu muhabbeti devam ettirmek isteyen OMÜ yerleşkesi cami imam hatibi Mehmet ATALAY hocamızın girişimi ve cami cemaatinin gayretleriyle açılan bütün insanlığı kucaklayan bir kurumdur.

Câmiakademi Logo (jpg)

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN