İslam

Bir Arefe Günü Mezarlık Ziyareti

Bugün mezarlıkların rağbet gördüğü bir gündü. Orada, küçük bir çocuk annesine, insanın niye öldüğünü sordu, kadın güldü, geveledi, düzgün bir açıklama getiremedi. Çocukcağız ölümü anlamaya, onu dünyasında bir yere yerleştirmeye çalışıyordu.

Bugün insanlar ölümü anlamaya çalışmıyorlar, ya da onu anladıklarını sanıyorlar. Etrafımdakiler, ölümü düşünmemek gerektiğine kanaat getirmiş kimseler genelde; zira ölümü düşünmek insanı mutsuz edermiş. Öyleyse bunlar ölümü bitmez bir ortadan kalkış olarak anlamışlar. Belki aralarında ölümün bitmez hayatın başlangıcı olduğu inancında olanlar da var, fakat bunların da günahı çok, öteler endişesiyle yaşamıyorlar, böylece büyük bir cezadan korkuyorlar sanırım.

Zaten insan ölümden bu iki sebeple korkar. Yani ya ebedi yaşamı yadsıyordur, ya da buna inanıyordur ama günahı çoktur.

Bununla birlikte, bu mezarlık ziyareti bana, sevaplarımı olabildiğince artırmam, olabildiğince günaha yaklaşmamam gerektiği hissini verdi. Çünkü öte tarafta sevabımız ve günahımız dikkate alınacaktı sadece. Bunlardan, kıymetli ve işime yarayacak olansa sevaplarımdı. Öyleyse sevaplı işler yapmaya bakmak en akıllıca davranış şekliydi.

Ve bu arada, yürümeye yeni başlayan yeğenim için, hep sevaplara koşar umarım şeklinde bir temennide bulundum.

Sonra sevaba inanmayıp da sevap için hareket etmemizi kınayanlar geldi aklıma. Güldüm. Sen hele bir sevabı gerçek sayma noktasına gel de sonra bizi kına, dedim içimden. İnsan işte, iddiacı yaratılmış. Cam da olsa kendini elmas sanır. En kötüye layıktır ama en iyisini ister, ne var ki bunun için bir şeyler yapmaya, gayretle; gösterilmiş kurtuluş yolunda gereği gibi yürümeye yanaşmaz.

Orada, yanımdakine Fatiha Suresi hakkında bilgi verdim, onun manasını söyledim. Ondaki bilgileri özümsemelisin, dedim. Çünkü tanrısal sözün özü ve ana mesajı onda içeriliyordu.

 

Seçmem gereken yol, iki taneden birisiydi, yolun doğrusuydu, nimet verilenlerin yoluydu. Son olarak Kur’an’ı onlar gibi anlama duası yaptım, zira yanlış anlamak bana fayda sağlamazdı. Ne de kimseye sağlayabilir.

mezarlıktaki çocuk

Resim: Orhan Pamuk – Istanbul: Memories and the City

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN