Cami Bölümleri

OMÜ KAMPÜS CAMİİ 360°

Camii Külliyesi: 4000 metrekarelik bir alana sahip olan külliyenin orta kısmında cami mimarisine uygun bir şekilde dizayn edilmiş şadırvanın, 30.000 adet esere sahip, özellikle dini konularda araştırma yapmak isteyen öğrenciler için kütüphanenin, araştırma görevlisi odalarının, camii dernek odasının, muhteşem doğa ve deniz manzarasına sahip, sıcak çay eşliğinde öğrencilerin istirahat ettiği, kitap okuduğu ve ders çalıştığı kantinin, imam hatip ve müezzin kayyıma ait lojmanların, wc, lavoba ve abdesthanelerin bulunduğu bölümdür


Mihrab:
Caminin kıble yönünde en ön kısmında yer alan, İmam-Hatip’in namazları kıldırırken durduğu, girintili bölüme denir.
Minber: İmam-Hatip’in Cuma ve Bayram hutbelerini okuduğu, mihrabın sağ tarafında yer alan basamaklı bölüme denir.

Vaaz Kürsüsü: Cuma, bayram ve belirlenen vakit namazlarından önce hatiplerin cemaati dini konularda aydınlatmak ve bilgilendirmek için 40-45 dakikalık sohbetlerin yapıldığı, mihrabın sol tarafında yer alan yüksekçe bölüme denir.

Müezzinlik Mahfili: Müezzin Kayyımlar’ın müezzinlik hizmetlerini birarada icra ettikleri, yerine göre 5-6 kişiyi içine alabilen yüksekçe yere denir.

Son Cemaat Yeri: Namazı vaktinde kılmaya yetişemeyenlerin sonradan namazlarını eda ettikleri yere denir.

Bayanlar Bölümü: Bayan cemaatin ibadetlerini eda ettikleri, genellikle camilerin ikinci katında yer alan kısma denir.

Minare: Namaz vaktinin geldiğini bildirmek için camide müezzinin ezan okuduğu, şerefesi olan çoğunlukla taştan ve betondan yapılmış yüksek ince yapıya denir.

Şerefe: Minarenin gövdesini çepeçevre dolaşan korkuluklu ezan okunan yere denir.

Şadırvan: Namazdan önce abdest almak için, genellikle avlu ortasında bulunan ve etrafında muslukların sıralandığı su haznesine denir.

Gençlik Merkezi: Her türlü ilmi, fikri, kültürel toplantıların, tefsir, hadis, fıkıh derslerinin yapıldığı konferans salonunun, misafir odasının, sanal kütüphanenin, mutfak ve duş imkanlarının olduğu bölümdür.

Etüt Salonu: Öğrencilere sessiz, sakin ve nezih bir ortamda çalışma imkanı veren, özellikle sınav döneminde öğrencilerin gece-gündüz ders çalıştıkları, istişare yaptıkları; spor alanında tekvando, masa tenisi gibi sportif faaliyetlerle stres attıkları bölümdür.

Suffa Odaları: Ramazan ayında itikafa kalan cemaatimizin ibadetlerini rahat bir şekilde eda ettiği, özellikle hafızlık yapan kardeşlerimizin ders çalıştığı, aynı zaamanda konakladığı bölümlerdir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kampüs Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği: 1986 yılında kurulan derneğimiz, camimizin yapım aşamasından bu zamana kadar geçen süreçte, cami inşaatının tamamlanmasında yoğun çalışmalar gerçekleştirmiş, bu gün ise caminin yaşatılması noktasında gayretli çalışmalarını devam ettiren bir dernektir. Derneğimize yapmış oldukları hayırlı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışmalarında kolaylıklar temenni ediyoruz.

Paylaşmak Sünnettir:

BİR YORUM YAZIN