İslam

Çöldeki Serap – Rahmete Açılan Kapı

Ümmet-i Muhammed olarak öyle bir haldeyiz ki belki de tarifi mümkün değil.

Rabbimizin bize verdiği kadir ve kıymeti bilmiyoruz. Bu halden dolayı vicdanımız belki de sızlamıyor. Oysa ki Rabbimiz yüce kitabımız Kur’an-ı Azimüş-şan’da şöyle buyuruyor:

“اِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذ۪ينَ اِذَا ذُكِرَ اللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَاِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ اٰيَاتُهُ زَادَتْهُمْ ا۪يمَاناً وَعَلٰى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَۚ”

İnananlar ancak, o kimselerdir ki Allah anıldığı zaman kalbleri titrer, ayetleri okunduğu zaman bu onların imanlarını artırır. Ve Rablerine güvenirler; namaz kılarlar; kendilerine verdiğimiz rızıktan yerli yerince sarf ederler.” (Enfal, 8/2)

Bugün ise halimiz çölde yalnız kalmış, güneşin altında yanan ve çaresizlikle su arayan insan gibi. Sebep ne peki? Sebep günahlardan gark olmamız. Kalplerimiz şu misallerdeki kul gibi çölde, günah çölünde; ve güneş bizi kavuruyor. Günahlarımız bizleri kavuruyor. Susuzuz, kaybetmişiz kendimizi. Su diye arkasında koştuğumuz bir serap misali dünya sevgisi bizi aldatıyor. Çözüm ne peki?

“قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذ۪ينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِۜ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَم۪يعًاۜ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّح۪يمُ”

De ki: “Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden umudunuzu kesmeyin. Doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, merhametlidir.” (Zümer, 39/53)

Çözüm bu ayet üzere ümit kesmemek ve günahlardan yüz çevirmek, tövbe etmek. Ancak o zaman günah çölünden kurtulup Rabbimiz’in rahmet deryasına gark oluruz.

Velhamdülillahi Rabbil âlemîn

Selam ve dua ile

Resim: Wolfgang Staudt

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN