Gençlik

Değeriniz İnsan Kalabilmektir

Vatanımız ahiret yurdu. Dünya bir labirent şeklinde tasarlanmış sınav kağıdı. İçeriğinde her anı sistemli not eden ve kaydeden çoktan seçmeli seçenekler sunan bir sınav sistemi mevcut. Oyun başladı ve herkes değerini kaybetmemek için mücadeleye girdi. Peki, bize öğretilen değer kazanabilmekti. Biz zaten değerli başlamamış mıydık oyuna? Bana gösterilen yol neydi? Oyunu nasıl oynamalıydım? Biraz daha başarı ve biraz daha unvan ve makam mı olmalıydı? Ne uğruna olmalıydı mücadelem? İtiraf edelim, beni önemli biri olarak algılamalarını sağlamak için…

Benim değerli olmam için bir etikete, bir vasfa ihtiyacım yok. Ben zaten insan olarak eşref-i mahlukatım. Bana değeri Allah beni yaratarak göstermiş. Bu değeri kaybetmemek insan kalabilmeyi başarmak en büyük mücadelem. Hangi unvan, hangi etiket beni değerli hissettirebilir? Ben bilmezsem insan olmanın değerini, kendime vermem gereken değeri bilmezsem, kaybetme korkusuyla verilen unvanlar ve karşılığı kuru gürültüler olan makamlar beni değerli insan yapmaz.

Menzil Allah rızasına gitmiyorsa makam bizi rezil eder. İlgi sarhoşluğuyla şeytanın hizmetine köle, değeri bulamayan değersiz bir insan olup çıkarım. Güçlü mücadele verip menzile varabilmek için makamlar araç olmalıdır. Allah’a kul olma mücadelesi, insan olma şerefini hatırlatacak en iyi yoldur. Rabbim bizi iyi kul olma şerefine erişmeyi nasip etsin. Türlü yollarla kulluğumuzu bozmaya çalışan şeytanın şerrinden korusun. Bazen makamla, başarıyla bazen ilgi sarhoşluğuyla kendi değerini bulduğunu zanneden aldanır.

Allah bize bizden daha fazla değer veriyor ve hepimizle teker teker ilgileniyor. Sınav sistemi kusursuz ilerliyor.

Elhamdülillah.

Resim: cupofjoe

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN