Gençlik

Değişime Manevi Dokunuş

Hayatımızdaki her eylemin nedenini sorguladığımız gibi niçin namaz kıldığımızı da sorgulamışızdır mutlaka. Niçin namaz kılıyoruz, hem de her gün, ayrıca günde beş vakit? Allah’ın rızası elbette birinci nedenimiz, her amelimizde olduğu gibi. Ayrıca üzerimize farz değil mi? Ve tabi ki cehennemden korunup cenneti kazanabilmek için.

Önemli bir sebebimiz daha var; “DEĞİŞİM!” İnsan, sürekli değişen ve gelişen bir varlıktır. Bu değişimi zamana dökmek, ne kadar değiştiğimizi hesaplamak da mümkün değildir. İnsan yaşadığı sürece her dakika, her saniye, her salise değil her an değişir. Zaten önemli olan ne kadar sürede, ne derece değiştiğimizdir. Bu değişimin her aşaması ise Yaradan’ın bilgisi dahilindedir. O ister ve olur. Peki, bu değişim bize ne katar? İşte bize neyin etki edeceği elimizdedir. Bu değişimi imanın kontrolü altında tutmak mesela, bu bizim yaşama sebebimiz olabilir mi? İşte namaza bu sebepten dolayı çok ihtiyacımız var. Değişimimizi her an Allah’ın kontrolünde tutmak için. Ve namaz tam da bu nedenle beş vakittir.

Taha Suresi’nde Allah namazın beş vakit olduğunu duyurmuştur. Tan yerinin ağarmasından, gün ortasına ve günün bitimine kadar namazla eğilir insan ve namaz için eğilmelidir. Değişimini namazla eğitmeli ve terbiye etmelidir. Değişimini Allah’ın kontrolünden bir vakit eksik bırakması, namazdan bir vakit uzak kalması insan için o vakte biçilmiş değişimin iman terbiyesinden eksik olması demektir. Allah’a, bizi bir an bile nefsimizle baş başa bırakmaması için dua ederken bir vakit namazı terketmiş olmamız duamızı ne kadar tutarlı kılar? Bu, bir vakti kaçırdığımızda böyle iken namazı hiç kılmadığımızı düşünürsek Allah korusun, kontrolsüz bir şekilde, iman terbiyesinden bihaber değişimimiz, bize nerelere sürükler? Bu iman, bizi bu günah bataklığının içinde ne derece korur? Bizi bu dünyada şirkten, küfürden, şeytanın şerrinden nasıl alıkoyar? Kardeşim bizi bu dünyada idare etmeyen iman bizi sırattan nasıl geçirir?

Her an değişen bir insan için yerinde sayan bir iman düşünebilir miyiz peki? Yerinde sayıyorsa geriliyordur; çünkü biz değişiyoruz. Biz yaşlanıyoruz, zaman ilerliyor ve her şey değişiyorsa iman noktasında da bir şeyler mutlaka değişiyordur. Biz farketmesek bile. Ruh dünyamızı ve namazın, diğer ibadetlerimizin hayatımızın neresinde olduğunu, bizi nasıl etkilediğini sorgulamalıyız.

Allah, yaşadığımız zamanı İslam’ın ışığıyla aydınlatmayı ve ruhumuzun imanla olgunlaşmasını nasip eylesin.(ÂMİN)

Resim: zabtheprince

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN