Gençlik

Dert Etme Dua et “İmtihan”

İmtihan kelimesi mihnet kökünden gelir. Mihnet ise, sıkıntı, acı demektir.

Şöyle bir bakalım hayatımıza , ne çok  üzülmüşüz fani olan sonu olan acıların arkasından. Uğurlarken acı çektiğimiz acıların çoğu şimdi geçti elhamdülillah.

Şuan ki sıkıntılarında elbette geçecek , hatta geçeceğine dair Rabbim ne dedi hatırla !

İnne  meal usri yusrâ(n);  Şüphe yok ki her güçlükle beraber bir de kolaylık var. (İnşirah)

Bu ayeti hepimizin hayatında canlı örneği vardır, örneğin hepimiz mutlaka “İçim çok sıkılmıştı, çok iyi geldi”, “İyi ki geldin içim rahatladı, “Çok ferahladım” demişizdir. Bu gibi bir sürü örnek verebilirim . Hepimiz muhakkak ki sıkıntının dibine kadar ulaşıp tekrar güneşin doğuşunu görmüşüzdür . Her zorluğun arkasından gelen kolaylıklar elhamdülillah sıkıntılarımızın çoğunu unutturdu.

Rabbim hakkıyla sabretmeni istiyor sadece, sonrası mı ? Sonra tabiî ki yine her şey mükemmel olmayacak . Kimse dünyaya sefa sürmeye gelmedi, gidenlerin hepsi yarım kalan işleriyle gitmedi mi ? Kimi namaz kılacaktı , kimi imanını kurtaracaktı  kimi ise imanlar kurtaracaktı. Ama hepsi yarım kaldı !

Kalmadığını sanıyorsan, dün ölmüş olabileceğini düşün ve daha yapman gerekenleri… Dünyalık hiçbir sıkıntı baki olan hayatına hazırlık yapmamış olmanın bahanesi olamaz ! Dünya imtihan yeridir ve sıkıntılar bizim sınavdan güzel bir not alıp güzel bir yere yerleşmemizi sağlar. Zaten iki seçeneğimiz var, ya Cennet ya Cehennem ! Rabbim Cehennem ateşi ve azabından korusun insaAllah.

Nasıl ki okulda girdiğin bi imtihanda (sınav’da) aldığın düşük not ile güzel bir gelecek kuramayacağın, güzel bir okula yerleşemeyeceğin gibi , dünya imtihanında da aynen bu şekilde bir sistem var ! Sen kalkıp tüm imtihanlarına isyanı çekersen kalmamak ne mümkün ! Oysa her sıkıntında okuyabileceğin dağlarca ağır derdin de olsa hafifleteceği bir dermanın var, senin bir kitabın var kardeşim “Kur’an-ı Kerim” okumazsan imtihandan önce , imtihanda Kitabın ne ?” dediklerinde nasıl cevap verebilirsin ?

Dünya fani , içindekiler de fani az önce aldığın nefes bile gitti tutabildin mi ? Her haline elhamdülillah, her haline sayısız şükürler bile etsen az kalmaz mı ?

İmtihanların en ağırı imtihansız kalmaktır kardeşim. Her kul imtihanlarla biraz daha iyi anlar kulluğun görevlerini ve nasıl olması gerektiğini . İmtihansız kul yok kardeşim, hepimizin taşıyabileceği kadar bir imtihan muhakkak ki var omuzlarımızda ! Bak ne diyor Kitabımız’da :

“İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece “İman ettik” demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?”(Ankebut Suresi )

O içini sıkan , uykunu kaçıran , gözyaşlarından körleşecek gibi olduğun imtihanların var ya , işte onların hepsi geçecek ! Sen yeter ki hakkıyla sabret ! Sen yeter ki yanlış limanda yanlış kapıda bekleme !

Hem bir düşünsene hiç ağlamadığını , acı kelimesinin ne olduğunu bilmediğini !

Ne kadar aciz bir kul olduğunu anlayabilir miydin ? Seni yoktan var eden Rabbini tanıyabilir miydin ?

İmtihan olmazsa , şükür etmeyi de unutursun , şükür olmazsa dua edecek bir şeyin de kalmaz ! Dua’n olmazsa istemeyi de bilmezsin, istemeyi bilmeyen de her şeyi veren, kul’u olduğumuz Rabb’i nasıl tanıyabilir ?

Hem sen bilmiyor musun ki ; tüm imtihanlarının günahlarına kefaret olduğunu, günahlarından seni arındırdığını ?

Ve-l hasîl “Dert etme kardeşim dua et”  sen ki iman etmişsin senin tek derdin “Ümmetim , Ümmetim , Ümmetim” diyen bir Peygamberin (sav) sevgisini kazanmak , onun yolundan gidememe korkusu olmalı ! Hadi kardeşim içten bir “Allahh” de , ve gör bakalım ne derdin kalıyor ne de sıkıntın !

İmtihandır, imtihanındır; geçer inşaAllah …

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN