İslam

Doğa ve Kendin Olmak

Doğa, Allah’ın insanlık ve insanlar için verdiği en büyük nimetlerden birisi. Hayvanıyla, bitkisiyle, toprağıyla verilmiş en büyük nimet. Kullanmak, tüketmek aynı zamanda “üretmek” için verilmiş en güzel nimet.

Doğallık, Allah’ın, insanların fıtratlarına ince ince işlemiş, kalplerine ilmek ilmek dokumuş olduğu en güzel “saf” duruş. İnsanlar yol tutsun diye, harap ve bitap düşmesinler diye Allah’ın lütfettiği en güzel fıtrat. Birbirleriyle örtüşen “kilit sistem”.

Bizler, insanlar, ilk önce ikisini birbirinden ayırıp, ardından da ikisini de yok eden, düşünce ve zihin dünyasını endüstriyel maddelere, fabrikalara, devasa binalara, şirketlere kaptıran, düşünmeyen insanlar. Hayır, hayır olamaz, bu kadar da olamayız. Yeniden yeşermek zorundayız.

Bir baksanız ya etrafınıza! Fabrikalar yönetiyor bizleri. Şirketlerin kölesi olduk. Ne giyeceğimize ne yiyeceğimize onlar karar veriyor. Biz yokuz ortada. Düşüncelerimiz yok. Düşünmeden yapıyoruz her şeyi. Bir şey moda oluyor ve düşüncesizce onu alıyoruz, giyiyoruz. Bir giyecek gündeme düşüyor, parası olmayan, parayı geçin onun ne olduğunu bilmeyen bile ona sahip olmak istiyor. Misal vermek istiyorum; Bu sene yeşil montlar moda oldu ve herkes bunu almak zorunda. Çünkü bizi biz yönetmiyoruz. Moda olan yeşil renk giymek yerine, mavi olan, siyah olanı giymek Allah’ın rızasını celp etmektir. Geçen sene yeşil renkli bir şey giymeyen, bu sene müptelası oluyor. Seneye başka bir şey moda olacak ve onu giyeceğiz, eğer düşünmeye başlamazsak. Özümüzü, o doğallığı unuttuk biz. Farkında mısınız?

Şimdi hiç kimse doğal bir şey yiyemiyor. Çünkü çiftçiliği öldürdük. “Doğal yeşili” hayatımızdan çıkardık. Sadece hafta sonu parka pikniğe gittiğimiz zamanlarda görüyoruz.

Ve eğer bir ülkenin teknolojisi, ekonomisi, gelişmişlik düzeyi ne kadar büyük olursa olsun, insan doğadan ve doğallıktan ayrılırsa o ülke yok olmaya mahkûmdur.

Yanlış anlamayın beni. Teknolojiye, gelişmişliğe karşı değilim (İnsanları yok etmek için yapılanlar hariç). Hiçbir teknoloji doğaya zarar vermez. Sadece düşüncesizce yapılanlar teknolojiyi, başka şeyler için zararlı kılar. Benim istediğim şey ikisini birlikte kullanıp canlı, cansıza yarar sağlamak.

Doğa insana fıtratı hatırlatır. Fıtrat da mutluluğu en güzel şekilde yansıtır. Etrafıma baktığım zaman her şey yapay. İnsanlar yapay, ağaçlar yapay, parklar, bahçeler yapay… Düşünmeyen bir insan olunca her şey yapay olur. Hatta düşünce sistemleri bile yapay olur. Doğallık; kendin olmak, eşittir mutluluk, eşittir çalışmak, eşittir başarı…

Hayatı doğada yaşamak ve doğallık içinde yaşamak umuduyla…

Arı ve modern, doğasız teknoloji

Resim: Ludo – Flickr

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN