Aile

Efendimiz’e(sav) Sevgisi Rızık Olan Hanım

İnsan yaşayabilmek için bir şeylere muhtaçtır, madden veya manen. Bu yüzden bahşedilen her nimet bir rızıktır. Ama en güzel rızık sevgi olsa gerek, daha güzeli ise o sevginin, sevdiğine rızık olmasıdır. Ya da, o sevginin sahibinin Habibullah’a Habibe olmasıdır. Şimdi onun, Allah’ın sevgilisine sevgili olan o hanımın özelliklerine nazar edelim.

Yedi aylıkken doğan bir kız çocuğu, o dünyaya sadece 2 ay önce gelmemiş; Sevgilisinden yıllar önce gelmiş biri. Çünkü onun erken gelişi ‘Âlemi âlemlerin sultanına hazırlamak için bir vesile.

Öyle bir hanım ki; Mekke’nin en soylularından. Dedesinin evi “Kabe’nin Süt Kardeşi” diye anılacak kadar.

Öyle bir hanım ki tüm Mekke’nin ileri gelenleri ona talip… Ebu Süfyan, Ebu Cehil…

Ama o hiç birini kabul etmiyor, ettikleri de yanında uzun süre kalamıyor; çünkü Allah: “Çekilin aradan onun sahibi başka! Sultana sultan yaraşır.” diyor

Öyle bir hanım ki İslam ile şereflenmeden önce lakabı “Tahire” ve öyle birine talip oluyor ki lakabı cahiliyede bile “Muhammed-ül Emin”

Öyle ki bir Hanım ki sevdiğinin yalnız kumaşına bakıp, özüne aşık olan ve onun için bir hanımın yapabileceği en zor şeyi göze alan… Aşkı için Kabe bile putlarla doluyken gurur putunu yıkıp, sevdiğine evlilik teklifi edecek kadar hayalı ve cesur bir hanım.

Semanın en hayırlı kadını Hz. Meryem iken; O arzın en hayırlı kadını…

Öyle ki Hz Aişe anamız: “Allah sana daha gencini, daha güzelini vermişken nedir bu, adını dilinden düşürmeyişlerin.” diye soruyor bir gün Efendimize…

Bu söze alnında ki damarı kabaracak kadar gadaplanan Efendimizin: “Allah bana ondan hayırlısını vermedi.” diyeceği değerli bir hanım. Efendimiz Hira’ya giderken ve orada kalırken sadece onun canına zarar gelmesinden korkan, bir kere bile eşinin yaptığı işi yargılamayan bir hanım.

Eşi bir gün mağaradan gelip:” Zenbulini Zenbulini!” dediğinde: “Bu işin buraya varacağı belli idi herkesin dediği gibi delirdin.” demeyip Eşine liman olan bir hanım. Sevdiğinin gönlünü:

Allah seni zayi etmeyecek efendim! Çünkü sen;
Akrabalık bağlarına riayet edersin.
Düşkünlerin elinden tutansın.
Hakkın yanında olansın.
Misafire ikram edensin.

diyerek teskin eden bir hanım.

İslam ümmetinin ilk neferi…

Nisa suresindeki ikinci eş ile ilgili ayet geldiğinde: “Muhammed’e söyle ikinci bir eş istiyorsa evlenebilir.” diyecek kadar Allah’ın emirlerine bağlı bir hanım.

Efendimiz’in de: “HADİCEM’İN üzerine ikinci bir hanım mı? ASLA!” deyip, İSLAM’IN KÜBRASI olarak tanımladığı bir hanım.

O, HANIMLAR ÂLEMİNİN SULTANI…

Ve o, tüm servetini Allah yolunda harcayan bir mücahide. Vefat ederken bir çadırda olacak kadar..
Efendimiz bundan duyduğu üzüntüyü ifade ettiğinde ise: “Ben saadeti senin yanında buldum…” diyecek kadar.

Efendimizin:” Bu Hadicem’in kardeşi Halenin kapı çalışı!” diyerek mutlu olduğu. Onun bir dostu geldiğinde cübbesini serip oturtacak kadar vefa duyduğu bir hanım.

Aişe annemizin: “Onunla aynı zamanı paylaşmamış olmama rağmen, başka bir hanımı bu kadar kıskanmadım!” diyeceği bir hanım.

Ve Kainat Güneşinin: “BEN ONUN SEVGİSİ İLE RIZIKLANDIRILDIM!” dediği

HATİCE BİNT HÜVEYLİD ÜMMETİN İLK NEFERİ…

Zamanın Hadice şuuru ile yaşamak isteyen Rufeyde ve kardeşlerine;

1) Zaman ve mekan her ne kadar iffet perdesini aralayıp edebi ve hayayı hayatın dışına itse de sen tevbe ile Tahire ol, Tahire kal. Tahir olan biri ile yastığını birleştir.

2) Eşine ve yaptığı işe saygılı ol. Güven duy. Alakalı ol. Başına bir şey geldiğinde sığınılacak ilk liman sen ol. Yaslanacağı ilk omuz sen, keza Efendimiz bir gün: “Hadicem’de öyle bir şey vardı ki başımı ona yasladığımda içimde ki tüm üzüntüyü, sıkıntıyı çekerdi.” buyurmuş.

3) Son olarak Hatice gibi hanımlar bekleyen BEYLER; Muhammedî ahlakı kuşanmış beyler bekleyen HANIMLAR;
BU İŞ BEKLEMEKLE OLMAZ. YAŞAMAKLA OLUR. YAŞA Kİ BULABİLESİN.

Resim: Khai’dah Muhammad

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

10 Yorum

 1. 1
 2. 2

  Allah Ta’ala bizlere de böyle bir hanımlar olmayı nasip etsin. amin
  ama yazarın dediği gibi “BU İŞ BEKLEMEKLE OLMAZ. YAŞAMAKLA OLUR. YAŞA Kİ BULABİLESİN.”
  bu işi başarmak için istediğimiz huyları terbiyelememiz lazım ve imkan oldukça erkenden

 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8

  Bana göre hayırlı koca ve hayırlı hanım evlendikten sonra hayatın zorluğunu yaşayarak sınavdan geçtikden sonra hala sevgi ve saygı varsa işte bunlar birbirlarine hayırlı olanlar.

 9. 9
 10. 10

BİR YORUM YAZIN