Aile, Liste

Efendimiz’in(sav) Ölüm Acısını Hafifleten Hanım

Aişe..  Sıddık’ın kızı sadıka. Babasının dürüstlük bahçesinde maya tutmuş, Resulullah’ın Kur’an ahlakına birinci derece şahit olmuş, ilmin kaynağında pişmiştir. Peygamber Efendimiz’den bize naklettiği hadis sayısı 2210’dur. Tüm İslam kaynaklarında; hadis, tefsir, kıraat, akaid, siyer ne olursa olsun onun adını görürüz. Öylesine parlak bir hafızaya, duru bir merak ve dikkate sahiptir ki Peygamber Efendimiz’le Mekke döneminin sonunda nişanlanıp Medine döneminin başında evlenmesine rağmen Mekke dönemine bile onun sayesinde ışık tutulmuştur.

O ki iffeti ayetle sabit. İfk hadisesinden sonra Aişe annemiz kendisine atılan iftiradan dolayı çok üzülmüş ve bundan dolayı rahatsızlanmıştır da. Bir ay kadar sonra onun iffeti Allah Resulüne ayetle bildirilmiştir.

Vaktinin büyük kısmını ibadetle geçirip Resul-i Ekrem’le birlikte geceleri teheccüd namazına devam ederdi. Efendimiz’in vefatından sonra da bu namazları bırakmamıştır. Resulullah’a Aişe annemiz dışında hiçbir zevcesinin yanındayken vahiy gelmemiştir. Bu da onun faziletini bizlere gösteriyor.

Aişe.. Resulullah’ın en çok sevdiği kişi, hücre-i saadetin nazlı gelini. Ümm-ül mü’minin; mü’minlerin annesi. Gencecik bir hanım düşünün, Allah’ın Resulü hayatlarının son günlerinde hastalığının sancıları içinde kıvranırken “Ey Aişe!” diyor; “Cennette seninle birlikte olacağımı düşününce ölüm acısı hafifliyor”.  Böyle bir aşkın maşuku olabilmek, kördüğüm gibi bir sevginin muhatabı olabilmek, Resulullah vefat ettikten sonra asla doyasıya yemek yemeyecek kadar Resulullahı çok sevmek, cennetlik bir evlilik yapabilmek.

Peki neydi bu sevginin sırrı? Nasıl oluyor da günümüzde her türlü rahatlık, eğlence, bolluk, imkan mevcutken evlerimiz hücre-i hüzüne dönüşüyor ve ailelerimizin hali feryatlar içinde oluyor. Ve yine nasıl oluyor da binbir çilenin ve yokluğun arasında, onca zorluğun karşısında Resulullah’ın evi hücre-i saadet oluyor. Kısa evlilik hayatına çok büyük kazanımlar sığdırmış olan Aişe annemize bir bakalım. Yıprattığımız ve yıpratmaya da devam ettiğimiz aile kurumumuza ve eşlerin birbirleriyle olan münasebetlerine dair annemizden öğreneceğimiz çok önemli maddeler var.

1)Sevgi her şeyin anahtarıdır. Muhabbetin en değerli kaynağın olsun ki sevebilesin, sevdiğin için de sevilebilesin.

2) Evlilik ibadettir. Evliliği toplumun dayattığı bir gereklilik olarak değil bir ibadet olarak göresin ki ibadetin zorluklarına katlandığın sabır ve gerekçeyle evliliğin zorluklarına da katlanabilesin.

3) Menfaatle değil merhametle yaklaş ki en küçük sorunlarda bile sorun çıkarıp vefasızlık ve sadakatsizlik göstermeyesin.

4) Gerçekçi ol! Çok yüksek beklentilerde bulunup her şeyin mükemmel olacağını hayal ederek ayaklarının yerden kesilmesine izin verme ki karşılaştığın imtihanlarda kırmayasın, kırılmayasın, yarı yolda bırakmayasın.

5) Şaka yapmayı ve gülümsemeyi ihmal etme. “Erkek hanımıyla çocuk gibi olmalı, evin idaresinde de adam gibi olmalı” buyurmuştur Hz. Ömer. Şakalaşmak ve aranızdaki sevgi ve muhabbeti güçlendirecek, güler yüzlü olmak sorunlarınızı küçültecektir.

6) Mutluluğu fiyatlarda aramayın. Belki dışarda güzel bir akşam yemeğine veya pahalı hediyeler almaya gücünüz yetmeyebilir. Ancak eşinizle beraber ibadet edin, beraber teheccüd namazı kılın. Bundan aldığınız mutluluğu ve huzuru başka hiçbir şeyde bulamazsınız.

7) Helal daire geniştir, keyfe de kafidir.  Mutluluğu dışarılarda arama! Ne altın günlerinde ne alışveriş merkezlerinde ne de haram ortamlarda bulabilirsin.

Mutluluk tam da senin evinde. Kıymetini bilene.

Resim: sunnionline

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN