Gençlik

Firavuncu Eğitime Karşı Musacı Eğitim

[Açıklama: Mevlana’nın, “Firavun da senin içinde Musa da… İstediğini seç…” demesinden esinle, Firavunu nefsin; Musa’yı vicdanın temsilcisi olarak kullandım aşağıdaki yazıda. Nefsi geliştiren ve baskınlığını artıran eğitim biçimi Firavuncu (modern eğitimde olduğu üzere), vicdanı geliştiren ve baskınlığını artıran eğitim biçimi ise Musacı oluyor (İslam eğitim anlayışı)].

İnsanın pek çok meselesi ve derdi vardır: Geçim, güvenlik, sevgi ve maneviyat, güç ve itibar, kendini gerçekleştirme türü olarak ortaya çıkan meseleler ve dertlerdir bunlar. Bu ihtiyaçlara öncelik vermek, insandan insana değişir; fakat insansak, bunlara ilgisiz kalamayız. Bu psikolojik altyapımız olmasaydı, devlet kavramına lüzum olmazdı. Çünkü güç ve itibar için (mesela kavgaların bastırılması için) devlete ihtiyaç duyan herhangi bir anlaşmazlığımız olmazdı.

O yüzden, insanla ilgili hesapları olanlar bu gerçeği bilmeli ve örneğin, geçim sorununu çözmekle insanlığın bütün problemlerinin çözüleceği yaygın düşüncesinin bir yanılgı olduğunu anlamalılar. Burada sözünü ettiğimiz tüm insani dertlere topyekûn deva olunsun dense de, bunun oluru yoktur veya bu şekilde ancak insanlığın sonuna gidilir. Ve gözüktüğü kadarıyla, öbür dünyada bile ancak insanın ruhsal yapısında yapılacak kimi değişikliklerle (kalplerden kini almak gibi) uyumlu ve çatışmasız bir sosyal düzen kurulabilecektir.

Burada çaresiz miyiz? Değiliz elbet. Şu bilinmeli ki, insan psikolojisinde nefsani olan büyük yer kaplar ve yukarıda sözünü ettiğimiz ihtiyaçlara bugün büyük ölçüde nefsaniyet karışmıştır ve nefsin istediği ve üretmeye çalıştığı insan ise bir Firavundur (bugün modern eğitim nefse bu konuda tam destek vermektedir). Firavun insan, arzular ve arzuladığının saçmalığı/sorun çıkarıcılığı kendine gösterilse bile bu şeyi arzulamaktan ve onun için savaşmaktan vazgeçmez. Bu sebeple gereken, en başta eğitim ile çocuğa müdahale etmek ve onun içinden Firavunu değil Musa’yı dışarı çıkartmaktır. Ama belaya uğramak istisna, Firavuncu bir eğitimden geçmişse kişi, hep Firavunluk yapacak, sorun çıkartacaktır.

Böylece burada, genel bağlamda eğitimin ve özelde Musacı bir eğitim anlayışının önemi ortaya çıkmış oluyor. Demek ki eğitimde Musacı model benimsenmeli. Ama buna ek olarak, çocuğun içinde büyüyeceği sosyal ortamı da Musacı yapmalı, yoksa gene iyi sonuç almak zorlaşır. Tabi burada görev, en başta toplumu idare edenlere düşüyor elbette.

Firavuncu eğitim sisteminde yarış, nefsanilik

Resim: alphaspirit – fotolia

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN