5 Okurlar, Gençlik

Gençlik Menkıbesi

Kurtuluşa ne kadar yaklaştığımız sorusu..

Veya bu soru altında hayal ettiğimiz sonsuzluk çelişkisi..

Elbet kararlarımız bizleri bir yola sürüklüyor,

Lakin bu kararlara erebilme sorusu..

Düşünme yetisiyle kendisini uygarlaşma yoluna zerk eden insanoğlunun en çok sıkıştığı, nefes alamadığı sığ sulardan bu sorular.

Zaten bu sorular içinden çıkmaya çalıştığında, adeta bataklıkta yeşermeye çalışan bir zambak misali kendi sonunu, kendi anti-tezini, lezzetle bakılan bir akşam yemeği gibi sunuyor kendisine.

Çünkü sorunun muazzam cevabını merak etmeye yeltenmiyor asılda. Çünkü inanmak istemiyor kâinatın bir amaç uğruna yaratıldığının. Çünkü haykırıyor kovulmuş şeytan nefislerine. Tıpkı kendisi gibi O’na karşı gelmelerini, bir uygarlık ilkesiymiş gibi.

Ve günümüze en etkili meyvesini en lezzetli halde sunuyor o kovulan: “ Kulaklık gençliği”

Evet, bir gençlik ki ruhunda maneviyat pınarları kurumuş, gözlerinden akan damlaların yere düşemeden havada alkol gibi uçuşan ve nefs bulutlarında yoğunlaşan samimiyet fakiri kemmiyet!

Aynaya bakan suretlerin “nefs muhasebesi”ne yol alması gereken yerde, “nefs muhabbetleri”ne yönelmesi,

Gece geç saatlere kadar fuzuli bir dünyada kalmayı yeğleyen gözlerden, anne-babasına çene kapamasını söyleyen evlatların menkıbeleri… Daha niceleri, nice türleri var bu meyve reyonunda.

Bu gençliğin içinde acı çeken, zehri midesinden atmaya çalışan bir fakirim ben de.

Gaflet cüzdanında delikler açmaya çalışan bir fakir… Üzüntüyle bu gençliğin ahvalini anlatmaya çalışırken, düşüncelerinde yıllanan bir yaşlılık abidesi…

Aklımın başıma emanet edildiği andan itibaren, ruhumu bu zindandan azat etmeye çalışan bir esirim.

Ve tek değilim. Biliyorum ki kardeşlerim var, görüyor ve hissediyorum onları yanımda.

Ve biliyorum kurtuluşa ereceğimizi. Kardeşlerim de biliyor. Çünkü ruhlarımız her duâmızda buluşuyor.

Bizler içimizde Necip Fazıl’ın dediği gibi “Aksiyon Gençliği”, Sezai Karakoç’un bahsettiği “Diriliş Eri” tohumlarını benliğimizde yeşertmeye çalışan gençliğiyiz.

Yüce Rabbimizin izniyle kulaklıklarımızdan kurtulup uyanacak ve kendimizi, gençliği, şeytanın yeni meyvelerine karşı mevzilendireceğiz inşaallah.

Resim: metanner – Devaintart

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN