Gençlik

Girdaptaki Bir Gencin Mektubu

Hayattaki asıl derslerin yaşanmışlıklar olduğu Kur’an-ı Azimüşşan’dan öğrendik bizler. Kıssadan hisse almak düştü her ibretlik hadiseden. İd, ego, süper ego derken her mücadelenin nefis ve şeytana karşı gelmek olduğu öğretti bizlere Yaradılış Destanı.
Geçenlerde mail adresime bir mektup geldi. Pek çok kardeşimin aynı durumda olduğunu gözlemlediğimiz şu ahir zamanda, belki bir imana su olur ümidi ile sahibinin izniyle paylaşıyorum.
Tekrar selamünaleyküm abla;
Yine aynı konuyla ilgili kapını çalıyorum; “Senin başka derdin yok mu kardeşim?” deme olur mu? Tahmin edeceğin üzere X. Hanım ile internet üzerinden vakit oldukça yazışıyoruz. Dün X. Hanım’a birkaç şey söyledim. Şöyle ki;
Ne zaman ibadetime sarılsam, haramdan günahtan kendimi sakınsam (yani daha fazla dikkat ettiğim zaman) X Hanım ile konuşurken ya da hitap kullandığımda vicdanım sızlıyor.
Üç aylar vesilesiyle farklı bir havaya girdim. Nasip oldukça oruç tutup hatim yapacağım inşallah. Günaha karşı daha fazla dikkat etmeye çalışıyorum. Açık bıraktığım bir nokta X. Hanım ile konuşmam. Şeytan tek bu noktaya saldırılıyor. Burayı işletiyor çürütüyor. Bu sefer konuşmalarımız bohemleşiyor. Birbirimize fotoğraf dahi gönderiyoruz. Bu sefer uhuvvetim azalıyor. Açık kalan bu nokta diğer ibadetlerime yansıyor. İlk zamanlar saatim çalar çalmaz kalktığım sahura son bir kaç gündür zar zor kalkıyorum.
2010’da tanıştık abla biz. İnsan hata yaptığının sonradan farkına varıyor. X Hanımı tanımakta pişman değilim ama. Çocuk denilecek yaşta tanışmamız çok zorluğu beraberinde getirdi.
Açıkçası aramıza olması gereken mesafeyi koyamıyoruz. Aslında mail yazmamın sebebi olan noktaya geldim şuan. Olması gereken mesafe nedir abla? Kuran’da hatırladığım kadarıyla şöyle bir ayet meali var;
“Evlenmek istediğiniz kişiyi aklınızda tutmanızda ve o kişiye azıcık ucundan çıtlatmanızda sorun yoktur. Fakat gizli buluşmalar ayarlayıp bulaşmayın. Size verilen bekleme süresi dolana kadar bekleyin. “
Mutlaka başka ayetler de vardır. Dün dedim ki:” Madem nefsimiz var. Konuşmamayı beceremiyoruz. Ama Allah irade diye bir nimet vermiş. Hakkını vermeliyiz. Helal olmayan bir kadına dokunmak ateşe dokunmaktır. Biz elimizi üç saniye bile küçücük kibrit ateşine tutamazken, Allah muhafaza o dağları taşları ateş avı olan cehenneme nasıl dayanırız. Allah affetsin inşallah. “
Olması gereken mesafe ne olmalı abla? Bildiğimiz tek şey şu; Sadece birbirimizi tanımamıza müsaade var. Biz zaten altı yıldır yeterince tanıdık. Onun haricinde bekleme süremiz dolana kadar bekleyeceğiz. Bunun bir detayı var mı? Zira altı yılı aşkın bir süredir bekliyoruz zaten. Aramızda olan binlerce kilometreye bir de konuşmamamız eklenince zor oluyor gerçekten ikimiz için de. Bu kuralı esnetemeyiz bu kesin. Bize göre fetva verecek kişiler de bizler değiliz. Sizden ricam bildiğiniz başka detaylar var mı? Olması gereken nedir tam olarak. Bana yazar mısınız? Çok memnun olacağım.
Ne kadar içten bir mektup değil mi? Mektubun sahibine paylaşma izni verdiği için teşekkür ediyorum. Belki bu sayede aklı karışık birkaç gönle dokunabiliriz. Bu mektuba verilen tüm cevapları mahremiyeti ihlal etmemek adına paylaşamıyorum. Kardeşlerimiz ailelerinin haberi olmasına rağmen, evlilik için tüm hazırlıklarının gerçekleşmiş olmasına rağmen, birkaç resmi prosedürden dolayı nikahlarının kıyılmasında sıkıntı yaşıyorlar. İmtihan bu ya nasiplerine uzun yıllardır sabretmek düştü. Erken başlanan bir münasebetin, merhametsizce azabına da talip oldular.
Neden, her ne olursa olsun; Aile, okul, askerlik, iş bulma vb sebepler ile bir türlü helal daireye giremeyen ve nişanlılık sürecini sağlıklı geçiremeyen pek çok kardeşimizin varlığına tanıklık ediyoruz. Niyetim bu mektup üzerinden, aynı dertle muzdarip olan kardeşlerime birkaç hakikati hatırlatmak zaten konuşan da yalnız hakikat…
İlk olarak mektupta da bahsedilen ayete değinip olası bir yanlış anlaşılmaya fırsat vermek istemiyorum. Söz konusu ayet; Bakara suresi 235’tir. Ayet “Vefat İddeti” bekleyen hanımlar için belirtilmiştir ve bu konunun nişanlılık döneminde birbirini tanımaya çalışan iki genç ile alakası bulunmamaktadır. Pek çok kaynakta bu ayetin tefsiri yanlış yapılmakta olup, bekleme süresi esnetilerek ifade edilmektedir.

Peki evlilik kararı alan kardeşlerimiz ve bu kararı verme aşamasında olan insanların dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

 1. Evlilik görüşmesi yapılmadan önce ailelerin haberinin olması en hayırlı olandır ancak beyan edilmemesi haram değildir.
 2. Evlilik görüşmelerini gerçekleştiren insanlar asla “Halvet” ortamında bulunmamalı. Özellikle ilk kez görüşmeye gidecek hanımefendinin yanında kendisine hayır noktasında şahitlik edecek bir bireyin olması ( yaşı büyük bir çocuk dahi olabilir) fitneye fırsat vermemek adına gereklidir.
 3. Bu görüşmeler sırasında hanımlar tesettüründen hiçbir şekilde taviz vermemelidir. Peçe kullanan bir hanımın yüzünü, eldiven kullanan bir hanımın da ellerini göstermesi gerekmektedir. Evliliğin gerekçelerinden biri de tarafların birbirlerinin dış görünüşünü beğenmesidir.
 4. Bu görüşmelerin sayısı ve süresi iki tarafın bir birini görüp, evlilik sürecini etkileyecek konuların konuşulup(aile, sağlık, eğitim, ümmet, çocuk, hizmet, haram-helal noktalara bakış açıları, ideolojik düşünceler, kültürel seviye) karşı taraf hakkında fikir edinecek kadar olmalıdır. Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.(Rum 21)
 5. Yüz yüze görüştükten sonra, internet üzerinden yapılan görüşmeler ve mesajlaşmalar ancak bu amaca hizmet için kullanılabilir. Fazladan kullanılan ve nefse hoş gelen her söz iki tarafında zararınadır. Şeytan her daim pusuda, bizleri hataya düşürecek anları bekliyor. Her fırsatı da iyi değerlendiriyor. Başta tarafların dünya görüşünü beyan eden hayallerin paylaşımı, kişinin tanınması için bir araç olsa da bu çok riskli bir yöntemdir. Çünkü zafiyet, safiyetin katlidir ve insan zayıftır. Saf ve masum niyetiniz ve hayalleriniz nerelere kayabilir bunu da en iyi Allah bilir.
 6. Bilinmelidir ki evlilik kararından sonra “adı konsun” niyeti ile parmağa geçirilen yüzüklerin hiçbiri Allah’ın nazarında öneme sahip değildir. Hiçbir değerli taş, nikahtan daha kıymetli değildir. Ve kaideler açıktır. Nişanlınız sizin gözünüzde farklı bir yere sahip olabilir; ancak Allah nazarında, bir otobüs koltuğunda oturan namahremin sahip olduğu yer kadardır. Gereksiz münasebet, uzun telefon görüşmeleri Allah için sakınanları rahatsız etmelidir, bu his bir iç disiplin alarmıdır. Kim sözünü yerine getirir ve Allah’a karşı gelmekten sakınırsa, şüphesiz Allah da sakınanları sever.(Ali imran 76) Rahatsızlık hissinden kurtulmak için; Gaflet ile sağır olup, günahın uyuşturan, zehir dozlarını alıp bu alarm sistemini devre dışı bırakmamak gerekir.
  İşte buna fırsat verilmemeli, günaha sabredilmelidir. Bunun için en önemli şey “Amel” . İbadetlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle “Namaz” ve Efendimiz (sav) bekar gence tavsiye ettiği “Oruç”kalkandır. Hissiyat aklı perdeleyeceği için, yaklaşmak bile yasaklanmıştır. Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.(İsra 32) Gerçek şu ki; bu noktaların birini bile ihlal eden insan, sevdiğinin cehennem ateşidir. İnsan sevdiğini kendi eli ile ateşe atıyorsa kendini ve nefsini seviyordur. Cahit Zarifoğlu’nun dediği gibi:” Biz gönlümüzdekini değil kaderimizdekini yaşarız.” Ve bilemiyoruz kaderimizde ki kimdir. “Ya kaderimde ki o değilse? “ diyerek düşünülmeli ve tarafların ilerde başkalarının helali olma ihtimali göz önünde tutulmalıdır. Zihinlerden gitmeyecek anıların vebali altına girilmemelidir.
  Bununla imtihan olan kardeşlerim;
  Her günah kalpte kapanması zor yaralar açar. Kalbimizde tevbe ile yıkadığımız siyah noktaların izleri ile uğraşır, şeytan. Vazgeçmeyin! O izlerden derin yarıklar oluşturup tuz basmak niyeti. “Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin” (Bakara 153)
  “Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa Allah ona bir çıkış yolu açar.”( Talak 2)

Resim: iconarchive

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

Bir Yorum

 1. 1

BİR YORUM YAZIN