Hakkımızda

“Gençliğini nerede harcadın” sorusuna verilecek en güzel cevap..

CÂMİAKADEMİ nedir?

CÂMİAKADEMİ 2012 yılında faaliyetlerine başlamış olup, OMÜ Kampüs Camii Uzman İmam-Hatibi Mehmet ATALAY hocamızın tezi ve projesidir. Çalışma alanı Cami merkezli danışmanlık ve eğitim hizmetlerini kapsamakla birlikte, Üniversite kampüsü içerisinde cami, camia ve akademi unsurlarının birlikteliği ile “Mabedin ve Mektebin Gölgesinde Bir Gençlik” ve “Çift Kanatlı” sloganları ile gençliğe kapılarını açıyor.
Kampüsün dinamizminde; eğitim sisteminin ve dünyanın girdabında boğulanlara liman, heyecanlarına ve sevinçlerine de “Allah’ın evi” mekan olsun istiyor; “Yeryüzü size mescid kılındı” şuurundan cemaatteki duruşunu cemiyette de koruyan, kardeşinin derdiyle rahat uyuyamayan tek yürek bir hareketi temsil ediyor Câmiakademi..
İslam’a ve Müslümanlara dört bir yandan yağan kara propagandalara en güzel cevabı, renk, ırk, ideoloji ayrımı yapılmayan muhabbet meclisleriyle veriyor.
Gençleri; yarının umudu olduğunu tâ yüreğinde hisseden, o heyecanla kendini ilim, şuur ve ahlak ile donatan, hareketli bir gençliğe davet ederken, camii merkezli sohbet, ders, çeşitli proje ve atölye çalışmalarıyla tüm bunlara imkân da sağlıyor. Yapılan her çalışma apayrı bir heyecan uyandırıyor ve hakikate susamış gönüllere ummandan damlalar düşüyor.
Çabası, özgünlüğü, “gençliği” ve kısacık bir zamanda aldığı yolla, adından çokça bahsettirmeye aday bir yapı var karşınızda.
Hak adına ne varsa talip, hakikat yolunda evvellerimize minnettar, iyilik ve güzellikte sağlam rakibiz..

Câmiakademi ile ilgili olarak hocamızın Diyanet Dergisinde çıkan söyleşisini buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
Gönüllümüz olmak için formumuzu doldurabilirsiniz.

-Sıkça Sorulan Sorular

Bizler cami cemaatiyiz. Devletin kurumu olduğu gibi İslam’ın ve toplumun merkezi olan camilerde buluşan, farklı kaynaklardan beslenen lakin İslam toplumunu ifade eden ümmet özlemi taşıyanlarız. Dert ve hayal ortaklarıyız.

Hilalin kapsayıcılığı ile başlıyor, yıldız ile milli olmayı anlatıyor. Yıldız ve lale yeryüzünde ve gökyüzünde, erkeği ve kadını ifade ediyor. Merkezde bir pergel, Mevlana’nın metaforunda geçen, sabit ayağı kubbenin dibinde, diğeri ile evreni adımlamayı anlatıyor. Bilim ve fen, mabedli bir duruş ile anlamlanıyor. Son kısımda bir kibrit ile, kıvılcımı anımsatıyor. Varlığına mescidinde secde ettiğimiz Allah’ı yeryüzündeki sanatı ile tefekkür ediyor keşfediyoruz.

Dertli insanlar. Üniversiteli, çalışan, akademisyen, din görevlileri, mescitte saf tutan müminler.

Çok çeşitli kitaplardan faydalanmaya çalışıyoruz. Başlangıç listesini oluşturması amacıyla 5 Okurlar Projemizdeki kitap listemize bakabilirsiniz.

Etkinlik ve sohbet gibi güncel faaliyetlerimiz facebook sayfamızdan paylaşmaktayız. Etkinlik Takvimi sayfamızdan takvim üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca etkinlik takvimini kendi ajandanıza ekleyerek yapılacak faaliyetleri önden takip etmek için buraya tıklayın. Sitemizden bildirim aldığınızdan emin olmak için sağ alttaki kırmızı butona basabilirsiniz.

Ülkesini düşünen ve “Ben ne yapabilirim?” diyen gönüllerin bir attığı birlik ortamında, dert-hayal ortaklığı ile üretmek, anlatmak, hareket etmek. Bizim için mabette yetişmenin öneminin, toplumun her kesiminden insanı barındırıyor olması ile bu çevrede yetişen bir neslin yaşadığı toplumun özünü ve kültürünü bilen, insanı ile barışık, derdine ortak, mücadele ve zaferde omuz omuza gönül birlikteliğine dayanan nesiller demek, olduğuna inanıyoruz.

Helal olan her projeye talibiz! Ancak yetişebildiğimiz kadarını ele alabiliyoruz. Maddi imkanlar bir yana, dertli insan ihtiyacımız var. “Ben ne güne duruyorum?!” diyorsan seninle tanışmak için can atıyoruz!

Neler yapabileceğini keşfetmek için Mabed’e bir çayımızı içmeye bekleriz. Bu sayfayı okumakla gönülden desteklediğini biliyor, dualarınızı hissediyoruz. Uzaktan yardımcı olmak istiyorsan yazı gönderebilirmaddi destekte bulunabilirsosyal medyada takip edebilirsin. “Nasıl yardımcı olabileceğimi bilmiyorum ki!” diyorsan gönüllülük formumuzu deneyebilirsiniz.

Elbette, memnun oluruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’na da sunulan, CÂMİAKADEMİ’nin temellerini oluşturan proje, Mehmet Atalay hocamızın tezidir. “Gençlere Yönelik Camii Merkezli Sosyal Din Hizmetleri” tezini YÖK’ün sayfasından buraya tıklayarak okuyabilirsiniz(PDF).

CÂMİAKADEMİ nedir? Amacı, hedefi, mes’elesi nedir, sorularına cevap bulabileceğiniz videomuzu izlemek için tıklayın.

Paylaşmak Sünnettir:

BİR YORUM YAZIN