Gençlik

Hiçlik Mertebesi

Sıfırlanmak istediniz mi hiç?

Sıfırlamak ne kadar çok anlam içeriyor. Kimi ölümü kimi soyutlanmayı, kimi baştan başlamayı, kimi tevbe etmeyi geçirmiştir aklından.

Harezmî’nin bulduğu sıfır için matematiğin anahtarı, çıkmazların çözümü deniyor. Ve Sıfır, cebirde şekil olarak sonsuzluğu ifade ediyor. Sıfır yokluk iken, varlık aleminde nasıl oluyor da ebediyeti temsil eder? Sıfır; İnce ayar subliminal tevazu dersi veriyor anlayana.

Sen kendini bu dünyanın menfaat hesaplarında sıfırlarsan, soldaki basamak değeri yüksek olan haneye verecek “Elde Var“ın olmasa bile; sen sonsuzlukta var olacaksın. Seni şeytan çarpmışa döndürmek için, sağına soluna yüksek değerleri (×) ile koysalar da; sen daima vakar ile sıfırı tercih edip: “Ben yokum! Hiçim, sıfırım.” diyeceksin. Ve hiç olduğunu kabul ettiğin anda açılacak sana arzın kapıları, semavâttaki meleklerin kanatları. Düşün; sonsuz olan geçmiş ve gelecek; var oluşun iki gizemli tarihi… İki sıfırı koyarsan yanyana(00) gene sonsuzluk (∞) hakikat yurdunda…

Hiç olduğunun idraki ile yol alırsa insan bu alemde; sabavetten gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre, haşirden ebede kadar yolculuğunun maksadının, yoksunluğu ve acizliği için olduğunu anlar ve fark eder farkını.
Sen sıfır olmaya bak, dünya senin kalbini bölmesin (÷), onun sistemine, senden bir katma değer olmasın. Onun hesabında toplanma(+), senin ruhunu çarpıp büyümesin, iradeni kullanırsan dünya senden bir şey eksiltemez (−)

Unutma matematiğin kurallarını Tek Kanun Sahibi koydu. Yasalar senin bitmeyecek yükselişin için; ve O isterse; eksiler artı olur, olmazlar olur.

Yaşamın, yalnızca Cemalullah’a muhatap olmak için tek kullanımlık bir hayat…

Resim: pixelstalk

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN