İslam

İhlas

İhlâsın bendeki tanımını düşünüyorum da:

Bir avuç gözyaşı, bir fiske halis niyet ,bir tutam samimiyet ,aldığı kadar da dua… O ihlas ile güzelleşen gönüllerin sofrasından,

sizlere bir kase tatlı ikram etmek isterim.

“O erler ki gönül fezâsındalar ,toprakta sürünme ezâsındalar

Yıldızları tesbih tesbih çeker de , namazda arka saf hizasındalar

İçine nefs sızan ibadetlerin ,birbiri ardınca kazasındalar

Bir an yabancıya kaysa gözleri , bir ömür gözyaşı cezasındalar

Ne cennet tasası ne de cehennem , sadece ALLAH RIZASINDALAR .”

Allah rızası, azları çok eder. Onun rızası yok ise nice çoklar, aza tekabûl eder, hatta yokluğu tek gerçektir sonsuzluk aleminde. Onun rızası ve bu rızaya ulaşma çabası ruhumuzun gıdasıdır.

Düşünsenize; aslında kendimiz için bile yapmış olduğumuz en küçük şeylerin onun rızası için bir vesile olduğunu, önceliğimiz Allah olursa bütün hayatımızı ibadetle geçiren bir melek haline dönüşebilmek ne güzel olur.İnsanın sonsuz yükselişinin kapıları Miraç’ta açılmışken bu ne karlı bir yolculuk olur.

Her şey ihlas ile başlar. İhlas ise ilimle kardeştir. Peygamber efendimiz (s.a.v) bakın ne güzel buyurmuş :

“Allah`tan faydalı ilim isteyiniz.Faydası olmayacak ilimden Allah`a sığının.” (Feyz`ül-kadir c.4,s.108)

İlim dediğin kuru bir meyvedir , o meyveye tat katacak rıza-i ilahidir. Zaten seni Allah’a yönlendirmeyen ilim neye yarar ki! Hepimiz bir davanın yolcusuyuz, hayatımızı önemli ve anlamlı kılan bir amacımız var. Hepimiz aynı meydanda süvariyiz. Kılıcımız ilim ve takva, kalkanımız ihlas ve samimiyet olduktan sonra o meydan da şehit olmanın mertebesini siz düşünün. Bu meydanlarda Meryemlere (r.a) ihtiyaç var, Musab (r.a) gibi yüreklere ihtiyaç var.

Bakın yüce Mevla Maide suresinin 16. ayetinde şöyle buyuruyor:

‘Allah onunla rızası peşinde koşanları selamet yollarına iletir ve onlar izniyle ,karanlıklardan aydınlığa çıkarıp doğru yola ulaştırır.’

Son olarak Lokman Hekim’in oğluna tavsiyeleriyle bitirelim bu güzel sohbetimizi:

Alimlerle otur, hikmet sahiplerinin sözlerini dinle! Allah-u Teâla, bahar yağmuru ile toprağa hayat verdiği gibi, ölü kalbleri hikmet nurları ile diriltir.

İlim, cennete giden bir yol, gurbette arkadaş, yalnızlıkta sırdaştır. İlim, iki cihanda kurtuluş, düşmana karşı siperdir. İnsan için hayâ, gözler için ziyâdır.

Resim: hotamr

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN