Gençlik

İlle de Aşk Ateşi ile Yanmak İstiyorum Dersen…!

14 ŞUBAT bir çok ülkede ve tabi bizde de kutlanan sevgililer günü diye adlandırılan lakin kökeninin Roma Katolik kilisesinin inanışına dayanan Valentine günü veya bayramı olarak anılıyor hatta bazı ülkelerde saint Valentine Day denilmektedir. Demem o ki sevgililer günü veya hediye alacak bir durum yok.

Yaklaşan günlerde toplumumuzun duygusallığının arttığını, sosyal medyadaki romantik paylaşımların tavan yaptığını görmekteyiz. Bugün bazı insanlar için rengarenk bir gün olmakla beraber bazı insanlar için ise buruk bir gün. Bu burukluğun sebeplerinden biri günümüz dizi ve filmlerinin etkisindeki genç arkadaşlarımızın “14 Şubat ve benim sevgilim yok” diye anlamsız sitemleri.

‘O beni çok seviyor; sen herkesten farklısın’ vs… derken her yıl yeni bir sevgili, anladık Mecnunsun da bu kaçıncı Leyla be kardeşim..!

Bu günün dalyan gibi delikanlılarının Romeo’ya çevrildiğine şahit olmuşsunuzdur. Gel gelelim ülkemizde kimliklerinin arkasında İslam ibaresi bulunan milyonlarca insan farkında olamadan bu Katolik geleneğini devam ettirmektedir. Yeri gelmişken şunu da belirteyim; manita yapmanın meşru olduğunu gösteren hiçbir ayete veya hadise rastlamadım. Öyle ki Yüce Yaradan İsra suresi 32. Ayette ‘Zinaya yaklaşmayın’ buyuruyor, emrediyor. Burada dikkat etmemiz gereken nokta –zina yapmayın- denmiyor –zinaya yaklaşmayın- deniyor yani şeytanın önünü kesmiş oluyor. ‘Ama abi bizim ilişkimiz çok başka, namazlara davet ediyor, o tam aradığım kişi, o benim çekirdeksiz hurmam, biz zaten evlenicez’ demeleri ayrı bir çelişki. Evet kardeşim haram temeller üzerine helal bina kurulamaz. Dikkat et bu günü herkesin kutlaması haramı helal yapmaz.

İşin temeline inersek önemli olan, birbirini tamamlayacak eş bulmaktan ziyade helalin olan eşi bulmaktır. Zira günümüzde bir çokları, evliliklerini yalnız bu fani dünya üzerine planlamakta. Fakat eşlerin yalnız bu dünyaya mahsus olmadığını idrak etmek ve saadet-ül dareyni hedeflemek mutlak gerçeğimiz olmalıdır. Yani ebedi hayat arkadaşı olmalı.

Bu sıradan günde sevgilerini ve fedakarlıklarını göstermek için insanlar hediyeler almak için telaşlanıyorlar kendilerini zorunlu hissediyorlar. Hatta sevgililerini mutlu etmek için her yolun mübah ve meşru olduğunu savunuyorlar. Halbuki farkında olmadan Allah’ın dediği umurumuzda değilmiş gibi bir hale giriliyor.

Hiç şüphe yok gençlik gidecek, ve yazın güze ve kışa yer vermesi gibi, gençlik dahi ihtiyarlıkla ve ölümle değişecektir. Eğer o altın yıllarını, fani ve geçici gençliğini iffetle hayra, sırat-u müstakime sarf etse onunla baki bir gençlik kazanacağını bütün semavi fermanlar müjdeliyor.
Haram sevmekte bir kıskançlık elemi, firak elemi ve mukabele görmeme elemi ve bir çok üzüntü ile o cüzi küçücük lezzet, zehirli bal hükmündedir. (1)

İlle de aşk ateşi ile yanmak istiyorum dersen Medine’deki sana yeter. Hem unutma Medine sıcak olur çünkü orada iki güneş var.

Vesselam.

  1. Gençlik Rehberi, Bediüzzaman Said Nursi
gülü koruyan dua

Resim: yogaelixir

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN