Gençlik

Kibirli Olmak veya Kibirli Olmamak

“Kibirli olmamak gerek, ben dememek gerek, çünkü kibir şeytandandır.” Çokça duyduğumuz klişe sözler artık bunlar. Ama hiçbir önemi yok çünkü bugün en büyük sorunumuz “ben” demememiz.

Akıp geçen bu hayatta kendimizi düşünmeyi, kendimize kafa yormayı, kendimizi bulmayı terk ettik; unuttuk, unutturulduk…

Zamanımız toplum içinde sevilmeyi bekleyerek geçti. Toplum içinde, aile içinde, arkadaşlarımızın içinde, sınıfımızda sevilen, ilgi görülen birisi olmak için çevremize yalan sevgiler verip, farklı kişiliklere büründük; aile içinde ve arkadaşlarımızın arasında farklı bir çok kişilik. Biz böyle ilgi ve egomuzu tatmin için kişiliklerimizden ödün verip sevgi ve saygı gösterirken çıkar için, bir adım daha uzaklaştık kendimizden.

Başkalarını düşündük, onların hatalarını bulup kendimizi iyi hissetmek adına. Başkalarını düşündük; onlara sevimli gözükebilmek adına, kendimizi sevilen bir birey olarak görmek adına. Başkalarını düşündük, başkaları ne der diye. Kendimizi ise biz hiç düşünmedik. Çünkü onlar hep bizim yerimize düşündü. “Ben ne yapıyorum?”, “Ben kimim?”, “Ben kim için yaşıyorum?” diye sorular sormalıyız kendimize; bugün saçını kötü kestirdiği için, makyajını yapamadığı için arkadaşlarının ona nasıl bakacağıyla muhayyel, okuluna nasıl gideceğini düşünen insan kendisi için ne kadar yaşıyor sizce? Yanlış yerde aradık özümüzü, Peygambere ilk emir olan “oku”ya kendimizi okuyarak başlamalıydık. İçimizde oluşan bu boşlukların sebebi hedefsizlikse bu hedef doktor olacağım şarkıcı olacağım gibi “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuyla bulunacak bir şey değil. Hedeften kasıt yaşama gayesi, var olma bilinci. Nasıl oldu da varlığımızı sorgulayan idrakımızı iğdiş ettik?

Kendimizden başlayalım hayata ve kendimize dönelim. Kendimizi sorgulamamıza izin vermeyen kibrimizi bir kenara bırakıp, benliğimizi unutturan her şeye banane demesini bilelim. Yaratılış gayemizi hatırımızda tutarak hedeflerimize yoğunlaşıp, ne yapabileceklerimize bakalım. İnsan da Allah’ın ayeti; tefekkür edelim kendimizi.

Resim: communicatieonline

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN