İslam

Kim Bilir?

İslam için en önemli 3 mescidimiz vardı bizim. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa.

Mescid-i Haram ve Nebevî’yi biliriz de nedense Mescid-i Aksa’yı unuturuz gibi gelir bana. Ama unutmayız değil mi? Bana öyle gelir. Kim bilir?

Peki neden Kudüs’de ezanlar susturuluyor? Cuma neden kılınmaz Mescid-i Aksa’da? İsrail korkusuzca neden saldırır Filistinli kardeşlerimize?

Öyleyse Umre’ye gitmek için can atarız da her sene, neden gitmek istemeyiz Kudüs’e?
Kim bilir?

Kudüs kol saatimizdi bizim. Artık zamanla ilgilenmiyor muyuz yoksa? Ya da saatle mi ilgilenmiyoruz? Belki ilgilenmediğimiz ikisi de değildir. Kim bilir? Dilim varmaz ama Kudüs mü? Mescid-i Aksa olamaz umrumuzda olmayan, olamaz. Peygamberimiz’in Mescid-i Aksa’nın kandillerinde yakılmak üzere zeytinyağı yollayın dediği o kutsal belde olamaz umursamadığımız.

Kudüs bizim çünkü, Kudüs Ümmet-i Muhammed’in, nasıl umrumuzda olmaz. Neyi yanlış yapıyoruz o vakit? Kim bilir?

Kudüs’ü unutursak kalbimiz kuruyacaktı ya bizim. Kurumuştur belki de, kim bilir? Yoksa neden ezanlar sustu Mescid-i Aksa’da, neden Müslüman giremez içeri özgürce, neden bizim değilmiş gibi davranırız? Kim bilir, kurumuştur kalbimiz belki de, yoksa Mescid-i Aksa işgal altındayken, terörist İsrail bu kadar rahat zulmederken, bizler bu kadar rahat uyumazdık? Kim bilir?

Unuttuk mu yoksa ilk kıblemizi, unuttuk mu Peygamberimiz’in oradan miraca yükseldiğini, unuttuk mu Hz. Ömer’in,  Selahaddin Eyyubi’nin fethini. Unuttuk mu Abdulhamit’in mücadelesini.

Kim bilir?

Kalbimiz gerçekten kurumuştur belki de…

Kim bilir?..

Resim: Asim Bharwani – flickr

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN