İslam

Meleklerin Kanaviçesi; KAR

Beyaz’ın Sırrını daha önce hiç düşündünüz mü? Tüm renkleri taşıyan ama aslında hiçbiri olmayan Beyaz. Peki birbirinin aynı olmayan ama yan yana gelince beyaz bir örtü olan Kar Tanelerinin Sırrını? Ali imran/65: Siz hiç düşünmüyor musunuz?*İncelendiğinde ise bir kar tanesi 200’den fazla buz kristalinden oluşur.
Yere düşen her bir kar tanesi kristalleri altı köşeden ve farklı şekillerden oluşur.*

*Kar kristallerindeki muhteşem yapının fark edilmesi, bilim dünyasını şaşırtmış ve bilim adamlarında büyük bir hayranlık meydana getirmiştir. Öyle ki, kar kristalleri üzerinde ilk araştırmaları yapan Amerikalı Wilson Bentley, gördüğü muhteşem sanat karşısında çok etkilenmiş ve elli yıl boyunca sürekli kar kristali resmi çekerek bu kar tanelerini incelemiştir.*

*Bentley keşfettiği kristal aleminin eşsizliğini ise şöyle dile getirmiştir: ”Mikroskobun altında kar tanelerinin mucizevi güzellikte olduğunu keşfettim. Bu güzelliğin başkaları tarafından görülmemesi ve gerekli önemin gösterilmemesi büyük bir kayıp. Her kristal bir tasarım harikası ve hiçbir dizayn bir daha tekrarlanmıyor….”*

“O Allah ki, yaratandır, kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir.”(Haşr/24)

Amerikalı Fizik Profesörü Kenneth Libbrecht kar kristallerinin bu muhteşem yapısı üzerinde araştırma yapan bir başka bilim adamıdır. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarını yürüten Libbrecht kar tanelerinin gerçek fotoğraflarını çekerek, bir sanatın sanatkara muhtaç olduğunu ispatlamıştır. Profesör Libbrecht, şimdiye kadar yapılan çalışmalar içinde kar tanecikleri arasında aynı büyüklükte, aynı şekilde ve aynı sayıda su molekülü ihtiva eden iki kristalin bile bulunmadığını ifade etmiştir. Libbrecht teknolojik cihazların yardımıyla görüntülediği kar kristallerinin açıları, motifleri ve renkleri arasında bile farklılıklar olduğunu kanıtlamıştır. Ve de her kar tanesinin limit hız özelliği ile atmosferden yeryüzene birbirine değmeden indiği bilimsel bir gerçektir.

Göklerde ve yerde olanlar, O’ndan isterler (dilerler). O her gün (her an) (ayrı bir tecelli, yeni bir oluş) üzerindedir. (Rahman/29)

Kar Kristalleri Nasıl Oluşur? Kar Tanesi Nasıl Oluşuyor?

Bir kar tanesi küçük bir toz tanesi etrafında oluşmaya başlar. Oluşan bu kristal gitgide büyür ve köşelerinden itibaren küçük kollar oluşmaya başlar. Hava soğudukça bu kolların büyümesi biraz daha hızlanır. Hava değişimlerine maruz kaldıkça, oluşan bu yapı üzerinde kılcal uzantılar gelişir.  Kar çevreye savruldukça ve değişik koşullara maruz kaldıkça bu yapılanma devam eder ve her koşula uygun farklı bir özellik kazanmaya başlar. Tek bir kar tanesindeki her kol aynı gelişmeyi yaşadığından bütün kollar birbirine benzer ve son derece kompleks bir yapı meydana gelir. Meydana gelen altıgenle bağlantılı olarak altının katlarına bağlı bir simetri oluşur ve kristal üç boyutlu yapısını kazanmış olur.

Resim: Tutoriales-Sochy

Ali imran/7: …Üstün akıllılardan başkası da derin düşünmez.Hekimoğlu İsmail’in dediği gibi: “Kar tanelerindeki nakışlara bakınca, bir dindar şahıs çıkıp; ‘Her kar tanesini yere indiren bir melek vardır’ dese, itiraz edemeyiz.”

Her birinde ayrı bir nakış desen desen işlenmiş. Her birinde ayrı bir mimari ilim ilmek ilmek örülmüş. Adeta Meleklerin Kanaviçesi olmuş. Tüm teknolojik gelişimlere rağmen laboratuvar ortamında en basit bir altıgen şeklinin bile düzgün oluşturulamadığını göz önüne alırsak;

‘Sadakte’ diyorum tekrar bir söze: “Sanatlı bir eser, sanatkarı icap eder.”

اَللَّهُمَّ بَاعِدْ بَيْنَنَا وَبَيْنَ خَطَايَا كَمَا بَاعَدْتَ بَيْنَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ, اَللَّهُمَّ نَقِّنَا مِنَ الْخَطَايَا كَمَا يُنَقَّى الثَّوْبُ الأَبْيَضُ مِنَ الدَّنَسِ, وَغْسِلْنَا بِالْمَاءِ وَالثَّلْجِ وَالْبَرَدِ

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdu:
“Ey Allah’ım, doğu ve batı arasını uzaklaştırdığın gibi, benim ile günahlarımın arasını uzaklaştır. Ey Allah’ım, beyaz elbisenin kirden arındırıldığı gibi, beni kirden arındır. Ey Allah’ım, günahlarımı KAR, su ve dolu ile yıka.”(Müslim: 598/147)

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN