İslam

Namaz Uykudan Hayırlıdır

   Alarm sesi…

   Ardından sessizliğin içine doğan ezanın sesi… Bütün mahalle uyuyor.

   Biraz sonra yavaş yavaş bazı evlerde ışıklar yanıyor. Güneşten önce evleri aydınlatan farklı renklerde ışıklar. Güneş mi daha parlak yoksa sabah namazı için yanan bu ışıklar mı?

   Yatakta bir sağa bir sola dönüyorum. Birazdan kalkacağım diyorum kendi kendime ve bu beni rahatlatıyor. Günlerdir olduğu gibi ezanın sesiyle tekrar uyumak istiyorum. Yorganı hafif hafif üzerime çekiyorum. Birazdan başlayacak olan sessizliği ve karanlığı bekliyorum ruhumu rahatlatmak için. Tam uykuya dalmak üzereyken müezzinin söylediği sözle irkiliyorum ve doğruluyorum: ‘Esselatu hayrun minen nevm!’

    Kafamda ne kadar ses varsa bir anda susuyor. Tek bir cümle her şeye kâfi geliyor: Namaz uykudan hayırlıdır!

   Ezanın nasıl bir toplayıcı güç olduğunu düşünürken daha önce hiç ezan hakkında düşünmediği fark ediyorum. Terliklerimi giyerken aklımda tek bir söz var: Namaz uykudan hayırlıdır! Lavaboya doğru yürüyorum. Buz gibi suyu yüzüme vururken ne kadar rahatladığımı hissediyorum. Daha önce yaşamadığım duygular içerisindeyim. Kapüşonlumu alıyorum ve camiye doğru yürüyorum.

   Zamanı durdurmak istiyorum.

   Daha önce karşılaşmadığım insanlarla birbirimize sımsıkı sarılıyoruz. Kalabalıklar içerisindeki yalnızlığımı düşünüyorum. Bana yaptığım işler için değer verildiği yerler geliyor aklıma. Daha çok değer kazanmak için birbirini ezen insanları hatırlıyorum.

   İlk defa sadece ben olduğum için bana değer verildiğini hissediyorum.

Resim: Câmiakademi (OMÜ Kampüs Camii)

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN