İslam

Ölmeyen İmanın Yaşaması Kâfi Değildir

Kardeşim şu an bu yazıyı okuyorsan yaşıyorsun demektir ve bu yazının muhatabıysan imanın da ölmemiş demektir.

Zaman ilerliyor, çağ değişiyor ve dünya hızıyla gelişiyor. Varoluşumuzdan beri bu böyledir. Değişen dünyaya ayak uydururuz. Belki istemsiz. Peki ya imanımız?

Asrın fevkalade hızla değiştiği, kulaklarımızın helalden çok haram işittiği, ayaklarımızın harama helalden daha hızlı gittiği yani bütün uzuvlarımızın haramla daha fazla muhatap olduğu bir devirde yaşıyoruz. Esefle belirtiyorum ki tebliğ yapmaktan çekindiğimiz ortamlar gün geçtikçe artmakta. İnsanlığın ar damarı çatlamış, can çekişiyor. Peki biz bu elem verici ortamda kendimize nasıl bir kalkan tutuyoruz gaflete karşı? Hakkın batıla galip gelmesi için nasıl bir kılıç kullanıyoruz? Gaflete düşmemek ve düşürmemek için tebliğ metotlarımızı etkili kullanabiliyor muyuz? Zalimin zulmüne karşı yalnızca kanalı mı değiştiriyoruz? Yoksa ona bile kalmayıp seyirci mi kalıyoruz? Kardeşler bu cevapların tek bir güç kaynağı var, imanımız. İmanımız yoksa ne ehemmiyetimiz var ki? ‘Müslümanım Elhamdülillah’ dediğimizde kırabiliyor muyuz zincirlerimizi? Eğer kıramıyorsak, imanımız bizi çanak antenin başından kaldırıp ilme hicret ettiremiyorsa biraz sorgulamalıyız kardeşim. Durağan bir iman hayatımızı İslam üzere ikame etmemize engel teşkil eder. Dünyanın bu derece batıla doğru gerilediği devirde durağan bir iman yetmez kardeşim. Duruyorsa geriliyor demektir. Her an imanımızın kalitesini salih niyet ve salih amellerimizle yükseltmeli ve Müslüman kimliğimizi koruyarak batılın karşısında dimdik durabilmeliyiz. Zira ümmetin; çanak antenin, telsiz cep bilgisayarlarının, ruhsuz monitörlerin karşısında mayışmış, hizmet ehli olmak için kendisinde hiçbir şey kalmamış geçmiş nesle değil; imanının, ruhunu harekete geçirdiği, hayatını adeta her kıyamında yeniden dirildiği namazlarının arasında ikame eden bir genç nesle ihtiyacı vardır. Ve bu yolda gayret gösterip dert edinen bir nesle ihtiyacımız var kardeşlerim.

 

Sezai Karakoç’un da dediği gibi, “Denge halinde de gerilik var demektir.”

 

Allah, cümlemize durağanlaşmayan imanlarla, zalimin karşısında,mazlumun durağında dimdik durabilmeyi nasip eylesin. (Amin)

asma kilitle kilitlenmiş kapı

Resim: Cindaretta – Deviantart

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN