5 Okurlar, Gençlik

Perdeyi Aralamak

Bir nefes daha alıyoruz değil mi farkına bile varamadan? Hakkını sormadan, onu sanki daha diğer nimetler gibi, köşe bucakta yatıveren bir toz birikintisi gibi görüyoruz.

Sorunu da buydu zaten bu düşüşün, bu gafletin. Yani bunca zaman, hayatın anlamını taşıyan, bu ufak sandığımız ayrıntıları hissetmememiz, hissedemiyor oluşumuz…

Bazen hararet basıyor da ancak gözlerimizden belki bir nebze gözyaşı akıyor. Öyle ya rûh arada bir nefes almak için çıkıyor ortaya. Acaba neden?

Ağlayan rahat konuşamaz, zira rûh konuşur o vakitlerde. Dünyevi nefis konuşamaz, hıçkırıklar susturur onu. Bu da bir nevi vücudun rûha saygısının göstergesidir. Saygıdan ziyâde aşkının göstergesidir diyelim biz.  Çünkü bedeni var eden rûh değil midir? Peki neden bu kadar önemli bir varlığın konuşmasını bastırmak eylemindeyiz?

O kadar kaptırmışız ki kendimizi nefsimize, o kadar hayran kalmışız ki dünya hayatına, göremiyoruz gözlerimizin önündeki merhamet doğasını. Bir perde(nefis) var gözlerimizin hemen önünde, o yapmacık dünya tiyatrosunun sahnesinde kalakalmışız. Yırtamıyoruz o perdeyi bir türlü. En büyük korkum: Yırtmak istemiyor oluşumuzdan mıdır bu durum? O perdeyi ufacık da olsa arayabilsek, göreceğiz kenarda yatıveren toz zerrelerinin aslında büyük birer lütuf olduğunu. Hemen ardında şükür gelecek “Hû “ diyen kalplerimizin her bir salisesinde. Nefes alıp vermeyi farketmek bir kenara, duyacağız, şu beş aciz duyunun duyamadığını.

Fakat o kadar kayıtsız kalmışız ki; artık hayatımızı kontrol eden şeyin muhasebesini, yani nefis muhasebesinin tam olarak nasıl yapılacağından emin değiliz. Sırf bu düşünce bile ecdadı özlemle tüttürüyor burnumda. Öyle ya, yoksa nasıl küçük, haritada bir mesken belirtmeyen bir devlet, dini celil-i İslam’ı yerkürenin üç parçasında, göğsünü gere gere temsil etsin. Hem de altı koca asırlık bir süre içerisinde. Öyle ya dostlar, cevap gözümüzün önündeki otuz altı muhasebeci büyük insanda! Mehmet Âkif’in şiirinden bir parça ile noktayalım istedim dostlar:

Ecdadını, zannetme, asırlarca uyurdu;
Nerden bulacaktın o zaman eldeki yurdu?

Resim: arsanteporta

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN