Haber

Prof. Dr. Yavuz Ünal ile Çarşamba Sohbetleri

Câmiakademi olarak her çarşamba günleri düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz Çarşamba Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Yavuz Ünal hocamızdı.

Ordu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olan hocamız Câmiakademi’de gençlerde buluştu. Konunun Gençlik, Mabed, İslam olması sohbetin önemini de arttırdı.

[#Sohbet]

Δημοσιεύτηκε από CÂMİAKADEMİ στις Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2016

Açılışta izlediğimiz Çanakkale röportajımız ilgi topladı.

Hocamız söze başlarken vahyin ilk yıllarında yaşanan zorluklara değindi ve Bilal-i Habeşi örneğini verdi. Kendisi zengin bir adamın kölesi olmasına karşın ezan okurken vefat edecek kadar aşkla iman eden Hz. Bilal’in imanının nasıl oluştuğunu düşünmemiz gerektiğini söyledi.

İnsanların kafalarındaki putları atıp Rabb’ine yönelmesi gerektiğini ve tekrar dirilmek için vahyin ilk yıllarındaki zorluklara rağmen yaşanan inanca atıf yaparak yeniden Müslüman olunması gerektiğini vurguladı.

Müslümanlar olarak birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini fakat günümüzde bunu beceremediğimizi belirtti. Farklı İslam tanımlarının inananlara zarar verdiğini dile getirdi.

Müslüman camia olarak suçu başta kendimizde aramamızı ve İslam’ı sadece başörtüsü, sakal, cübbe gibi teke indirmenin yersiz olduğunu, aksine İslam’ın tek bir bütün halinde yaşanması gerektiğini aksi takdirde teferruatta boğulup Müslümanlar olarak Asr-ı Saadet’e dönmenin çok zor olacağını vurguladı.

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN