Görsel, Haber

Teknolojinin Gözbebeği 3B Yazıcılar

 Yazıcılar artık sadece kağıt üzerine baskı yapmakla kalmayıp yapay organ, otomobil, insansız hava aracı hatta ev bile yapmaya başladılar. Kısacası bu canavarlarla havacılıktan tıbba, imalat sektöründen ev içi kullanımına kadar her türlü nesneyi 3 boyutlu olarak çıkarmak mümkün.

Nedir Bu 3 Boyutlu (3B) Yazıcı?

 Kısaca 3 boyutlu (3B) yazıcı bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya mevcut bir cisimden 3 boyutlu olarak taranmış modelleri, bir çok farklı malzeme kullanarak hızlı ve ekstra bir kalıba ihtiyaç duymadan üreten bir cihazdır.

Hadi Neler Yapabileceğimize Bakalım

 Sadece kendi hayal gücünüzle sınırlı objeler, sevdiğiniz figürler, dekor ürünleri ile odanızı daha sevimli hale getirebilir ve özel hediyeler ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Burası herkesin yapabileceği kısmı.

Resim: https://gajitz.com/affordable-consumer-3d-printer-and-its-web-based-alter-ego/

Mühendislik ve Mimarlık Projelerine Meraklı Mısın?

 Aylarca çabalayarak tasarladığın projeleri bilgisayardan çizip gerisini bu oyuncaklara bırakabilirsin. Yaptığın bu projenin 3B yazıcıdan prototipini çıkarabilir, hatta projeni daha kısa sürede hayata geçirebilirsin.

Kampüs Camii’nde kendi ürettiğimiz 3B yazıcıda aldığımız baskılar – Kaplumbağa drone ve Roket

Robot Kol

 

Başka?

Bu yöntem ile kuyumculuk alanında eşsiz ve hatasız ürünler elde edilebilir.

Medikal Alanda da Pek Çok Yeniliğin Öncüsü

  Pek çok implantın bu şekilde çıktısı alınıp kullanılabilir. Aynı şekilde yapay organ basımı, eksik kemik parçalarını tamamlama ve kişiye özel protez yapımı gibi araştırmalar ile geleceğin insan sağlığı anlamında çığır açan bir teknoloji olacaktır.

 Örneğin, doktorlar hastanın kemik iliğinden kök hücre alıp, laboratuvar ortamında yeniden üreterek 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yeni organ üretebilecekler. Organlar hastanın kendi hücresinden üretileceği için organın reddedilmesini engelleyen ilaçların kullanımına gerek duyulmayacak.

Resim: http://www.3ders.org/articles/20151202-unyq-launches-collection-of-3d-printed-prosthetic-upper-limb-covers.html

Resim: http://www.voksel.com.tr/blog/saglik-sektorunde-cigir-acan-devrim-3d-yazici-teknolojisi/96

Mutfakta Neler Yapabilirsiniz?

Sadece ana gıda maddelerinden oluşan bir stok sayesinde istediğiniz pizza, ekmek ve biftek gibi yiyecekleri kendiniz üretebilirsiniz. Ayrıca kısa süreli bir mutluluk için çikolatayı materyal olarak bu oyuncağa koyup farklı bir şekilde çikolata haline getirip yiyebilirsiniz.

Resim: https://www.thisiswhyimbroke.com/desktop-food-3d-printer/

Resim :http://www.3ders.org/articles/20151102-3ders-monday-warm-up-the-top-3d-food-printers-that-will-feed-the-future.html

Yok Daha Neler?

Kendi arabanızı, hatta evinizi yapabilirsiniz. Büyük meblağlar gerektirse de, Çin’de bunun pek çok örneği var.

Çalışma Prensibi

İşleyiş:

  • İstenen model bir CAD(çizim) programıyla bilgisayarda çizilir.
  • Bu model başka bir yazılım kullanılarak yazıcının anlayabileceği G Code adımları haline getirilir.
  • Bir USB girişiyle veya SD kart ile G Code’lardan oluşan yeni program yazıcıya gönderilir.
  • Yazıcı otomatik olarak katmanları kendisine verilen sırayla ve belli miktarda yazıcı tablasının üzerine yazıcı türüne göre basmaya hazırdır.
  • Yazıcı çalışma süresi parçanın karmaşıklığına, yazıcının hızına ve istenen çözünürlük seviyesine göre değişir.
  • Farklı malzemeler kullanan yazıcılar mevcuttur (plastik, beton, çikolata, hamur gibi…).

Türler:

  • Ekstrüzyon (FDM): Erimiş malzemeyi, eklemeli üretim teknolojisi prensibi ile katmanlar halinde üst üste ekleyerek model oluşturmaya verilen addır.
  • Polimerize (SLA): Bir hazne içinde bulunan özel resin doğru dalga boyu kullanan ultraviyole lazer ile istenen noktalar sertleştirilerek parça katman katman üretilir.
  • Sinterleme (SLS): Baskı tablasındaki toz (granular) malzeme (metal, plastik, seramik) güçlü bir lazerle eritilerek (füzyon) istenilen şekil her katmanda oluşturulur ve bu katmanlar üst üste gelerek modeli oluştururlar.
  • Laminasyon (LOM): Levha halinde gelen malzeme lazer tarafından kesilir. Her katman bittikçe platformdan aşağı alınarak yeni malzeme gelir. Bu katmanlar yapıştırılarak model elde edilir.

Bu üretim yöntemleri ile 3B baskı işleminde obje katmanlar halinde üst üste serilerek oluşturulur.

Peki Hangi Malzemelerle Yapıyor Bunları?

 Herhangi bir plastiğin çok daha dayanıklı olan halleri, altın, platinyum, seramik tozu, metal tozu, titanyum tozu, metal görünümlü-akrilik plastikler ve daha nicesi ile kendine göre üretilmiş yazıcıların kartuş-toner işlemini görüyor.

Biz camide 3B yazıcımızı ürettik! Siz de kendi evinizde 3B yazıcınızı yapabilirsiniz. Eğer yapmaya karar verdiyseniz daha fazla bilgi ve teknik destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Video ile daha iyi anlayanlar için:😊

What is 3D Printing and how does it work? (Altyazılı)
https://youtu.be/dcX41EQ1JTo

Nasıl Çalışır?

Amazing Items Made with 3D Printers
https://youtu.be/Llgko_GpXbI

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN