Genç Kalemler

Temizlik İmandandır

   Kainat sürekli dolar ve boşalır. Ama her daim temizdir. Halbuki kainata benzeyen ve onun bir küçük nüshası olan nice fabrikalar ve evlerimiz temizlenmezse bir kaç gün içinde kirlenir, hayatımızı idame ettiremeyeceğimiz bir ortama dönüşür. Öyleyse bu koca kainat her bir zerresinin temizliğiyle ilgilenecek kudrette bir zatın himayesindedir. O zattaki bize sezdirmeden koca bulutları getirir, toprağı ıslatıp tozu engeller, her bir nebatatın ihtiyacını temin eder. Onları bizim baktığımızda hayran kaldığımız eşsiz güzelliklerinin devamını için her daim temiz tutar. Sonrada o bulutları gökyüzünün güzelliklerini seyredelim diye oradan çeker. Binlerce canlı her mevsim ölür ve nizamlı bir şekilde gözümüzün önünden temizlenir,oysa insan odasının temizliğini aksatsa bir süre sonra orada çalışmayı bırak yaşayamaz hale gelir. O zaman bizler hiç bir mahlukun gücünün yetmeyeceği bu mükemmel işler karşısındaki acizliğini bilmeli, şükrümüzü eda etmeliyiz. El-Kuddüs olan zatın nasıl bize nasıl kendini tanıttırdığına dikkat ederek, temiz olan her şeyde onu hatıra getirmeliyiz. Görülüyor ki temizlik dahi insanı imana sevk etmekte bir vasıta olabiliyor. Hem “Temizlik imandandır… “(1) der Resulullah.

   Peki ya biz nasıl imanımızı temizlik ile arttırabiliriz ? Mesela odamızı temizlerken O’nun bu ismini hatırımıza getirmek, Allah’ı tanımada ve hatırlamada bir vasıta olacak, basit bir görevi ulvi bir amaca hizmet eder hale getirecektir. Hem insan tanımadan nasıl sever, sevmeden nasıl kulluk eder?

“Marifetullah” sahibi kişiye “arif” denir. Bizse her temizlikte onu hatıra getirmekle “arif” olmaya bir adım yaklaşırız.

Ya arif olun ya da ariflerle olun efendim, hayırlı tefekkürler dileriz.

İleri Okuma için Risale-i Nur Külliyatından 30. Lem’a’ya müracaat edilebilir.

 

(1):(Müslim, taharet 1; Darimi, Vudu 2; Müsned, 5/342,344; Acluni, Keşfu’l-Hafa, 291)

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN