Gençlik

Türk-Ermeni Komşuluğu

  • Değerli diyerekten insanların değerini yitirdikleri, gündem konusu olan bugünkü meseleleri görmek için ‘dün aynası’na iyi bakmak gerekli. Ama görüldüğü üzere ‘dün aynası’nın üzeri kapatılmış veya kapatılmaya çalışılıyor.
  • Meseleye doğup büyüdüğüm şehir üzerinden girerek bir tümevarıma ulaşmak istiyorum. Bayburt’un Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye dönemindeki nüfusuna bakacak olursak karşımıza çıkan sonuçlar şaşırtıcıdır. Türk ve Ermeni halkı hemen hemen her köy ve nahiyede eşit yada eşite yakın miktarda sayılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için “16. Yy. ’da Bayburt Sancağı / Dr. İsmet MİROĞLU “ eserine bakabilirsiniz. Bugüne kadar büyüklerimizden dinlediklerimiz bizi biz yapan düşünceleri oluşturdu. Eski dönemde kapı komşusu olan Türk ve Ermeni birbiri sırtını kollar ( gözetir) miş. Müslüman olan hac görevini yerine yetirmek için hanesinden ayrıldığı sıra kapısını ve ailesini kapı komşusu olan gayrimüslime teslim edermiş. Taki 1876-1877 Osmanlı – Rus harbine kadar. Rus’lar Bayburt Sancağı’na girdiği zaman onlara kol açan ve destek olan ermeniler  olmuştur. Ruslar, Bayburt – Erzurum – Van – Erzincan – Kars bölgesini ermeni eline bırakıp çıkmıştır. Bundan sonra yaşanılan olaylar ciğer yakan cinstendir. Ama bugün savunulduğu gibi değil tam tersi yöndedir. Ermeniler, Bayburt – Erzurum – Van – Erzincan – Kars dolaylarında büyük bir mezalime imza atmıştır. İmzaları bugün halâ bölgede anlatılmakta ve somut olarak gözlenmektedir. Bir kaçına göz atacak olursak;
  • Bayburt taş hanlara doldurulan müslüman ahali ermeniler tarafından canlı canlı yakılmıştır. Yine aynı şekilde Bayburt / Yukarıkırzı köyünde kuyular kazılaraktan müslüman halk katledilmiştir. Aynı köyde kadınların ırzına geçilmek istenmiş fakat kadınlar namus ve iffetini kirletmemek için kendi canlarına kıymışlardır. Bunları yapanlar bugün kendilerine mezalim yapıldığını söyleyen Ermenilerin ta kendisidir. Bölgede ki daha nice canilikler.
  • Bunlar gibi yürek yakan cinsten, bölgede ve çevre illerde yapılmış olan daha nice katledilmeler. Kars’ta eli ayağı bağlanıp kurban gibi kesilenimi ararsın yoksa Erzincan’da yakılan köylerimi…
  • Biz millet olarak bugüne kadar şerefimiz ve namusumuz başta olmak üzre inançlarını ve dinini yücelterek yaşamış bir milletiz. Ecdat girdiği hiçbir toprak parçasında böyle bir caniliğe imza atmamıştır.
  • Bugün ülke ve gençlik olarak bize düşen ise ‘dün aynası’ üzerinde ki kir ve pası kaldırıp, dünü iyi öğrenerek atamıza, kültürümüze, tarihimize, namusumuza, iffetimize, benliğimize, dinimize, bugünümüze ve geleceğimize sahip çıkmaktır.
Yunus Emre’nin de dediği gibi;
Sen seni bil sen seni
Sen seni bilmezsen
Senden sorarlar seni
Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

3 Yorum

  1. 1
  2. 2
  3. 3

BİR YORUM YAZIN