Gençlik, Liste

Ülkemiz İçin Önem Arz Eden 8 Durum

1) Psikolojik harp gerçeği

Sokakta, ülke insanının acısını ve öfkesini kullanıp, ciddi kışkırtmalar oluşturacak kötü niyetlilerin varlığına karşılık dikkatli olunmalı. Bu kişilerin eğitimli ve planlı olarak toplumumuzda yaşadığını, emniyet güçlerimiz ortaya koymuştur. Asayiş ve güvenliği, devletin birimlerine bırakmalı, hukukî ve ahlaki çizgiden çıkılmamalıdır. Halkı galeyana getirmek eski ve etkili bir yöntem olup, etkisini her devirde sürdürmüştür. Devletimiz köklü geleneğe sahip olup, toplumun duası, sabrı ve güveni ile mücadelesini sürdürecektir.

2) Sosyal mühendislik! İnternet ortamı ve sosyal medya. 

Uzmanların ortaya koyduğu gerçeklikte, kimliğimize, düşüncelerimize, tercihlerimize dair bilgiler paylaştığımız, yediğimiz yemekten bulunduğumuz konuma kadar açıkça belirttiğimiz sosyal mecradan, toplumlar hakkında veriler ve istatistikler toplayanların varlığı bilinmeli. İnternetin ana bileşenlerinin, ülkemiz hakkında iyi niyetlilik ve dostluk gözetmeyen ülkelerin elinde olduğu, bu verilerle toplumsal olaylarda, ”duygusal etkili” kadın-çocuk fotoğrafları, duygu yüklü metinler ve medya içerikleri, viral ve eyleme geçirtecek haber, geçmiş zamandan veya farklı olaylardan görüntü, video kurgusu, montaj yolunu seçerek, kendi çıkarlarınca tutum sergileyebildikleri bilinmelidir.

3) Ülke sınırları dışındaki haber ve medya unsurları!

Başka ülkelerin medya birimlerinin, insanlığa hizmet edercesine, insan haklarından ve hukukundan bahsederek, yardımcı olurcasına, iyi niyetli gözüken üsluplarına karşı mümkünse tedbirli olunmalı. Aldanmamalı ve onlardan ulaşan belge, bilgi ve haber niteliğindeki unsurlarla meşguliyetimizde sınırlı ve dikkatli olunmalı. Unutmayın ki, Avrupa’da meydana gelen insan kıyımlarına pek çok ülke ses çıkarırken Orta-doğuda yaşanan insan katliamlarına sessiz kalmaları, evrensel hukuktan ve insan haklarından ziyade farklı amaçlar gözettiklerini, masum olmadıkları gerçeğini net biçimde ortaya çıkarmaktadır.

4) Ülke içinde

Yaşanan olaylar hakkında söz söyleyenler, haber ve medya unsurları, geçmişi ile tartılmalıdır. Kişi, kurum, topluluk gibi düşüncesini ifade eden, eylem ve faaliyet içerisinde olan her türlü unsuru, düşüncemize hizmet eden söylem dahi olsa, muhakkak Anadolu üzerinden geçmişi ele alınmalı, Müslümanlık adına tavrı nedir? soruları ile değerlendirilmeli. Sadece şahsi fikrimiz ve mensubu bulunduğumuz topluluk üzerinden mücadele, bugünkü problemlere çözüm olmayacaktır. Kirli, şaibeli, menfaat gözeten, çıkar ve hedef üzerine davrananlara karşı dikkatli olunmalı. Yurt içinde, toplum olaylarını değerlendirirken, başka ülke devletlerinin sözlerine ve tepkilerine tercüman olanlara dikkat edilmeli. Barış üzerinden, sinsi söylem ve tepkilere karşı uyanık olunmalı!

5) Birlikteliğimiz sağduyudan yana kullanılmalı.

Çevremizdekilerin duygusal hal ile hata yapmasına imkan verilmemeli. Akıl ve mantığımız canlı tutulmalı. Kulağımıza ve gözümüze gelen bilgilerde muhakkak gerçeklik ve safiyet gözetilmeli. Organize ve düzenli olan devlet birimlerinin işleyişini ve mücadelesini zorlaştıracak davranışlarda bulunulmamalı. Vazifelilerin zor durumda olduğu noktada, tıpkı tarihimizde atalarımız gibi, kadını ve erkeği ile elbet millet üzerine düşeni yapacaktır. Şu an ki durum bunun çok uzağındadır. Devletimiz ve birimlerimiz ellerinden geleni yerine getirme mücadelesindedirler.

6)Dua edin.

Ülkemiz yeni dünya düzeninde ve harp sisteminde cephenin yanı sıra birçok somut ve soyut alanda mücadele verirken, müslüman ve şehitler yurduna, sınırlarımızın ötesindeki mazlumların umut beslediği Anadolumuza zeval gelmemesi için, inancımızla samimiyetimizle, Rabbimizle ilişkimizi sağlam tutmalıyız. Temel çizgimiz, mabedin ve bayrağın gölgesinde, birlik ve beraberlik üzerine, güçlü ve muzaffer devlet anlayışını muhafaza etmek olmalıdır.

7) Ülkemizin ve ümmetin başındaki bela ve sıkıntılar

Dünyaya hükmedenleri araştırınız, tanıyınız, mücadelelerini ve gelişimlerini öğreniniz. Artık ülken için ortaya bir şeyler koymak noktasında vazifedar olduğumuz şuuruna erişmeliyiz. Evvela mümince bir hayat ve disiplin-hassasiyet içerisinde işini iyi yapman gerektiğini, ülken ve ümmete dair vazifelerin olduğunu unutmaman gerekir. Gençliğinin, aklının ve gönlünün kişisel refah ve kazanımlara yönlendirildiği günümüzde ayık olunmalı, vatanseverliğimizi diri tutmalıyız. İslam kardeşliğinin inşasına ve bilim-teknik-teknolojide gelişim sağlamak üzerine mücadele etmeliyiz.

8) Muhabbet halkalarını güçlendirmek zorundayız.

Yeni dönemde kendimize hedef belirlediğimiz iki ana unsuru vurgulamak isteriz. İnancımız içerisinde sürekli dile getirilen -birlik olamamak- sancısına çare bulma, Ümmet  (أمة) şuuruna hizmet etme çabası içerisinde olmalıyız. Mabedin kucakladığı birliktelikler ile farklılıkları, zenginlik ve derinlik sağlayacağı kazanımlara dönüştürmek durumundayız.

Şu an ki ahvalde ortaya konulan mücadeyi devletimiz elinden geldiğince yapmakta iken, sosyal yapıda, toplumun bürünmüş olduğu ısrarcı ve tutucu fikriyat karşısında, meseleri konuşulmaz kılan psikoloji yenmek durumundayız. Maalesef yüz yüze gelindiğinde, mensubiyetler üzerinden zaman ve insan kaybı yaşamaktayız. Bu duruma reçete olaraktan, yüz yüze tahammülümüzün olamadığı noktaları muhakkak kitaptan da olsa okumak zorundayız. Sosyal alanda ki mücadelenin seyrini toplum ve bireyler belirler. Asla! sosyal yapıdan bi haber ve kopuk mümin olamayız.  Oku (اِقْرَاْ) diyen insanın sanatkarı, bizlere indirdiği hayatı anlama ve yaşama kılavuzunda yer aldığı üzere, tedavinin bu esaslı ilacına başvurmalıyız.

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN