Haber

Ümmet Coğrafyaları – Filistin

Toplum olarak bilgiye açız. Mevla’nın bizlere lutfettiği onca nimete rağmen. Misalen elimize alıyoruz bir parça ekmeği açlığımızı gidermek için  fakat sağa çeviriyoruz sola çeviriyoruz bir türlü ısıracak yönü bulamıyoruz. İşte bu nereden nasıl başlamamız gerektiğini bilmeyişimizi noktalamak adına Bismillah deyip bir yerden başlayalım istedik.

Bir şey kimisi için hiçbir şeydir, kimisi içinse her şeydir. Onu araştırmayan, bilmeyen, umursamayan için hiçbir şeydir fakat araştırıp, bilgi sahibi olan, kavrayan için ise her şeydir. Şimdi soruyorum; İslam senin için nedir? Kardeşinin yüreğinden dökülen yaş/kan senin için nedir? Yıkılan bir minare, susturulan bir ezan senin için neyi ifade eder? Yüreği yanan bir anne ve baba, öksüz kalmış bir çocuk, açlık senin için neyi ifade eder? Ya da kardeşinin sevinçleri, umutları, mutlulukları, başarıları senin için neyi ifade eder? “Müslüman Müslümanın kardeşidir ona zulmetmez, onu düşmanına teslim etmez. “ (1) diyen Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sözü tam olarak neyi ifade ediyor? Hiçbir şey mi yoksa her şey mi? Bazı hiçliklerimizi milim de olsa oynatabilmek adına oluşturmuş olduğumuz bir projedir Ümmet Coğrafyaları projesi.

Ne mi yapıyoruz? Belirlemiş olduğumuz makaleleri ekibimizle okuduktan sonra bir araya gelip tahlilini yapıp dert taşıyor, dertleşiyoruz. Bir sunum hazırlayarak edinmiş olduğumuz bilgileri katılımcılarla paylaşıyoruz. Derdimizi sloganlarla değil tarihi, coğrafi, sosyolojik bilgiler edinerek tazeliyoruz.

İlk programımızda bahsedeceğimiz ülke karın tokluğu ile değil gönül tokluğu ile yaşayan Filistin. Mabed seni, hiçliklerini atıp derttaş olmaya ve dertleşmeye bekliyor.

2 Aralık tarihinde Hanımlara özel etkinliğimiz için tıklayın.

1: [Buhârî, Mezâlim 3]

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN