Gençlik, Liste

Üniversite Bitmeden Yapılması Gereken 7 Şey

1) Beden Gelişimi

Birinci sınıftan başlayarak dövüş sanatları yahut spor dallarından herhangi birinden sporcu kimliğine kavuşabilirsin. Gençlerin pek çoğu okul haricinde internet başında bedenlerini hareketsizliğe tabir yerinde ise paslanmaya mahkum ediyorlar. Aman!

2) Ruh Gelişimi

Yeni bir hayat ve tecrüben yok. Üstelik iradenle baş başa ve yalnızsın. Kararların pek çoğunu kendin vermen gerekiyor. Peki, çok önemli mi, eğer mezuniyet sonrası kariyer ve aile üzerine sağlam adım atmak istersen üzerine eğilmen gerek. Tecrübeliler ile arkadaşlık kurmak, yaşça büyüklerle muhabbette bulunmak, bir sohbet halkasına katılmakta fayda var. Edinilmiş tecrübelerden faydalanmaya çalış.

3) Zihin Gelişimi

Kitap okumak. Kitap okumak. Kitap okumak. Belgesel izlemek. Memleketi dolaşmak. Üniversite sürecinde mümkün olduğu kadar seyahat edebilir, yurdun güzel yörelerini gezebilirsin. Mezuniyet sonrası boş ve müsait zaman sıkıntın olabilir.

4) Kalp Terbiyesi

Sen genç adam, vücudunun ve aklının enerjide zirve yaptığı dönemdesin, bedenine ve aklına mukayyet olmak durumundasın. Pişmanlık çekenlerden olmak çok acı. Bu duruma düşmemek için kalbini ve ruhunu kirletmemek için gönül insanlarına ulaşman gerek. Nerde diyorsan camilerden başlayabilirsin. Çevrende ki sohbet halkalarında bulunabilirsin.

5) ‘Olduğun gibi görün’

Üniversite hayatı ailemiz ve kültürümüzün dışında seyir gösteren geleneklerimizden ve inancımızdan uzak batı tarzı ile, adamı madam ediyor. Bu toprağın insanı dert ve sıkıntılar ile sürekli mücadele içerisinde iken, duygu ve hissin israf edildiği, tüketildiği toplum yapısı olarak insanı yutuyor. Nefsinin oyuncağı olmak yerine seni yaratan ile irtibatını güçlendir.

6) Mesleki Gelişim

Henüz yolun başında mesleğinle, sektörle tanışmak için yurt içi mümkünse yurt dışı, bölümünle alakalı organizasyonlara katılman gerekir. Kongreler, seminer ve konferanslar. Bir hedefin ise proje ortaya koymak ve çalıştaylara katılmak olursa tadından yenmez.7) Enstrüman

Okul sınav ve diğer uğraşlar yoruyor insanı. Yolun başında bir müzik aleti ile birkaç ay içerisinde ruh halini ifade eden tınılar sergilemeye başlarsın. Huzur kavramı ile özdeşleşen tasavvufun öne çıkanları bendir, ney olabilir.

Resim: kisakizan55 – frmtr

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN