Gençlik, Liste

Üretkenliği Artıracak İpuçları

”Üretkenliği artıracak ipuçları” listemiz çağın dağınıklığına çare sunacak fikirler barındırıyor.

1) Hedefleri ve yapılacakları listeleyin.

Günümüzde hızlı gelişen olaylar ve hızlı değişen gündem bize meselemizi unutturacak ve bizi hedeften alıkoyacak şekilde meşgul ediyor.

2) Yanınızda muhakkak not defteriniz olsun.

Küçük, kapağı size özgü. Yalnızca acil durumlarda cep telefonu uygulaması tercih edilebilir.

3) Yazın !

Yedi güzel adamı çok sevdik, leyla ile mecnun bağımlısı olduk. Şiir tadında özgün ve orijinal duygular yaşadık. Bunların ardında yatan en önemli faktör, senaristin,  yönetmenin yahut hikayenin kahramanlarının, yazan adam olmasıydı. Özgürce karala, özgürlüğe karala !

4) Bilgisayar ve cep telefonu, yani sosyal medya ! Uzaaak durmak ŞART!

Üretebilmek için hissedebilmek lazım. Yaratılışı, duyguyu, aklın çalıştıkça derinleşen yapısını keşfedebilmek lazım. Yeterince hayatların, hayatımızı etkilemesine müsaade ettik. Yetmez mi!

5) Şu zamanın insanı olmadığını düşün! Sen başkasın, başka dünyadansın.

Varlığının bir amacı var, hedeflerin var ve sen o dünyanın insanısın, Özgün ol ve ona göre davran yani kapılma, aldırma, takılma ! Senin içtiğin çayın bir anlamı olmalı, adımlarının bir ahengi…

6) Kendinle uğraşmayı bırakmalısın !

Aynaları bize sevdirdiler, sonra kendimizle küstük. Bir başkası uğruna orantısız davrandık, varlığımızı köle kıldık. Derdimiz kendimizle uğraşmak oldu, gençliğimiz bu uğurda heba oldu.

7) Boş vaktin yok, ancak mola ve teneffüsün var.

İşsiz değilsin, mücadelen var.

8) Kahvenin faydasını bilin. Çayın tadını hissedin.

Kahvenin farkındalığı ve entelektüel davranışları artırdığı gözlemlenmiştir. Tatil zamanları ayran tüketin, uykunuzun derinliğini artırır.

9) Geçmişinizi, aile bağlarınızı, köklerinizi unutmayın.

Mevcut düzen seni olduğundan farklı davranmaya zorlar. Kapılmayıp şahsiyetini muhafaza etmeli, yozlaşmaya engel olmalısın. Kavuşmak veya ortaklık için zatı muhteremlerin keyfiyeti üzerine kültürden ve değerlerden kopmak olmamalı.

10) Musiki dinleyin.

Yeryüzünde titreşimin ritmik hali musikiyi ortaya koymuştur. Yaratılışın bu mucizesine kulaklarınızı açın. Ayrıca Osmanlı döneminde musiki makamlarının hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Hüseyni makamının kişiyi ferahlattığı ve insana güven duygusu verdiği ortaya konulmuştur.

11) Rahat insanlar açık sözlü, net olur.

Tavırlarını ön yargılara kurban etmez veya bir amaç ve özentiye hizmet etmezler. Mert ve özgün takılırlar.

12) Etrafınızdaki üretken ve kreatör insanları muhatap edinin.

Muhabbetlerinizde bu ruh birliğinin çalışmalarınıza katkı sunacağını hissedeceksiniz.

13) Tepkileri değerlendirin.

İnsanlardan geri bildirim almalısınız.

14) Birlikteliğin gücüne inanın.

İyi bir uyum sağlanırsa çalışmalarınızda kısa sürede ilerleme kaydedersiniz

15) Vazgeçmeyin.

Ancak çalışmalarınızın seyri belirlemeli durmanız gereken yeri, tembellik değil.

16) Ustalaşmanın yolu egzersizden geçer.

Pratik yapmalı, pekiştirmelisiniz. Daha fazla hakimiyet sağlar ve pürüzleri azaltırsınız.

17) Hata yapmaktan korkarcasına davranmak, veriminizi oldukça etkiliyor.

Belki zengin olmayabilirsin, imkan kısıtlı, kaybetme lüksün yok. Başarılı insanlara baktığımızda mesela facebook kurucusunu biraz araştırırsanız hata yapmanın kazançlı bir tavır olduğunu anlarsınız. Aynı zamanda büyük projeler, slogan ve motivasyon kaynağı olarak, hatanın kazanımlarına talip oluyorlar.

18) Bir bölgede sabitlenmeyin.

Ufkunuzun daha çok açılmasını istiyorsanız, yeni yerler keşfetmelisiniz. Dünya etkileşim içerisinde, duyarsız kalmak ve o yönde güçlenmemek, başarıyı zorlaştırır.

19) İzlemekten öte, perde arkasını merak etmeliyiz.

Bizlerin amacı müslümanca hayat tarzını oluşturmak. Bu mücadelede, zıt durumlardan haberdar olmalı ve sosyolog mantığı ile inancınıza ve yaşam şeklinize açılmış savaşı okumalısınız. Bunun en net örneği sinemadır. Kayıtsız kalmayın! Ama nefsiniz olduğu gerçeğini de unutmayın.

20) Yeryüzünde birileri teşekkürü hak ediyor.

Yediğimiz dondurma için öyle bir teşekkür etmeliyiz ki, bizlere o hazzı yaşatan kimler ise saygımızı ve memnuniyetimizi ifade etmeliyiz. Dondurmacıdan başlayalım, ama sahlep bitkisini ekeni, dondurmacıyı oraya dikeni, sonunda içtiğimiz H²O ‘yu birleştireni unutmamalıyız. Şükrümüzü yerine getirmeliyiz.

21) Önemli bir husus ‘’dinlenmek’’

Aman dikkat bilgisayar karşısında uykuya dalmak, yahut telefonla konuşurken uyuklamak değil! İstirahati önemsemeliyiz ve ciddi bir şekilde zamanı ona göre kullanmalıyız.

22) İyi bir tahlil yapmalı ve gereken riski almalıyız.

Adım atmadan evvel önümüzde ki seçenekleri değerlendirmeliyiz. Üniversite tercihi, meslek seçimi, evlilik , kariyer gibi insanın genellikle muhatap olacağı bu tercihlerden birinde olabiliriz. Bu kritik noktada önceliklerimizi ve değerlerimizi başa yazalım. Ardından seçenekleri bir bir ele alalım. Anadolu insanı için iki temel hususa dikkat etmek gerekir. İslami ve aksiyonel bakış açılarıyla yaklaşımda bulunmak daha sağlam olacaktır.

23) Geçmişini bilen ve inancı güçlü kimse popülist kuralların, modanın, gündemin elemanı olmamalı.

Toplum bilimciler yönetmek istedikleri noktada kurallarını, algı oluşturma ve önem noktasını şaşırtma yöntemleri ile bizler üzerinde hakimiyet sağlıyorlar. Mahalle baskısı şeklinde kural gibi nitelendirilen bu tablo ile mücadele edilmeli.

24) ”Fazla üzüntü kadar fazla mutluluk da zararlıdır.”

Çalışmalarımızın başarısı ve verimi bizlerin moral durumu ile yakın ilişkili olup, kendinizi iyi hissettiğiniz faaliyetleri sıklıkla yapmalı ama terazi ölçeğini kaçırmamalıyız

25) Saplanıp kalmak ve vazgeçmemek ayrımını iyi yapmalı!

İmkan üstü durumları zorlamak olumsuz etki oluşturur. Bunun sizi etkilemesine müsaade etmemelisiniz.

26) Takip ettiğiniz sözlüğünüz olmalı ki bu sizin birikiminize ve hitabetinize katkı sunacaktır.

Bir kelimenin anlamını sözlükten okurken, ifade şekline dikkat edin.

27) Konu çerçevesini çizin.

Çalışmanızda sağlıklı ilerleyebilmeniz için sınırsız düşünme yeteneğine sahip zihninizin hizmet edeceği bir mesken muhakkak olmalı.

28) En iyi rekabet kendinizle olandır.

Başka birinin tatminkârlığı noktasında başarılı olmanızı o kadar önemsemeyin. Unutmayın ki sizin kapasiteniz, karşıdakinin tatminkarlığının çok üzerinde olabilir. Tabi ki bunu esaretten kurtulup, kendinize dönerseniz fark edebilirsiniz.

29) Zihniniz bir konuyu severek veya bir şekilde kabul edip gündemine almış ise kalem ve kağıdı yanınızdan eksik etmeyin.

Her an bir şeyler ortaya çıkabilir ve siz bunu muhakkak not almalısınız. Tecrübeli insanlar, birçok pişmanlık yaşadığını söylüyor. Aman israf etmeyelim.

30) Dirseğinizi ve kaleminizi üzerinde gezdirdiğiniz masanızın, düzenli ve temiz olması gerekiyor.

Çalışma ortamınızın sizin biyolojik ve ruhsal yapınızla senkronize olduğunu bilin.

31) Eğlencesi haya ve edep kokan bir genç için zafer yakın olmalı.

Müslüman genç, iş ve uğraşın ardından helal dairede eğlenebilmeli. Elbette bu ölçü olgun ve kendini İslam ile vazifedar gören mümin için günümüz batı(l) eğlencesini barındırmıyor.

32) Başladığımızı bitirelim.

Yaygın bir problem olarak başlamanın ardının gelememesi.Sonlandırılan her çalışma, yeni bir çalışmada güven hissi vermektedir.

Resim: eddieretelj

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. 1
  2. 2

BİR YORUM YAZIN