Gençlik

Yeni Döneme, Üniversiteye, Hayata Başlarken…

   Yeni bir kapı aralanıyor hayatımızda. Yeni bir başlangıç, yeni bir doğuş. Belki de hayatı en baştan tanıma veya kaldığımız yerden devam etmeye. Ama büyük ihtimalle hayatı en baştan tanımaya.

  Üniversite hayatına başlangıç veya yeni bir döneme. Yukarıda bahsettiğim yeni bir hayatın kapısı üniversite. Kalbin, aklın, beynin yeniden yapılanma aşaması. Tam olarak kavrayabilme, tam olarak anlatabilme yeri. Geçmişin pürüzlerini temizleyip, gelecek için yeniden inşâ olabilme aşaması.

  Zannettiğin kadar kolay olmayabilir. Zannettiğin kadar zor da olmayabilir. Bu sana bağlı. Gelecek için sağlam bir manevî ve maddî yaşantı istiyorsan çok çalışacaksın. Dikkatini çekerim; manevî ve maddî bir yaşantı. Maneviyat her zaman maddeden önce gelir. Bir adamın kalbi rahat değilse, ne yaparsa yapsın, nasıl bir yaşantıya sahip olursa olsun o adam için huzurlu bir hayat yoktur. İnsan şu anda bunun farkında olmayabilir. Ama manevi âlemde gezinmeye başladı mı anlar ki bu zamana kadar boşa yaşamışım. O yüzden ilk önemli ve dikkate alınması gereken konu insanın kalp âlemidir. Üniversite bu açıdan ve üniversitenin bulunduğu şehir bu açıdan mutlaka sana yetecek kadar donanıma sahip bir yer. Elhamdülillah, Türkiye’nin her yerinde bu böyledir. Sana demiyorum ki git bir cemaate, bir gruba, bir tarikata üye ol. Bu senin bileceğin bir iş. Kendin bilirsin. Sadece dikkat edip sağlam bir kalbe sahip olmak veya sahip olduğun o kalbi hayatının sonuna kadar arttırarak yola devam etmek. “Bu nasıl olur?” diye sorduğunu duyar gibiyim. Bunu evinde yapabilirsin. Alırsın bir kitap; ona göre kalbini sağlamlaştırırsın. Girersin bir camiye, cemaatle namaz kılarak, onlarla hasbihal ederek kalbin tatmin olur. Çünkü cami senin nerede olduğuna bakmaz. Namaz kılıp kılmamana bile bakmaz. Onun kapısı her daim açıktır. En alçağından en yukarıki rütbeye sahip olan insan da orada, caminin içindedir. O yüzden üniversitende bulunan cami veya ona en yakın cami senin için önemli bir kaynaktır. Ama en önemlisi ve birinci sırayı dolduracak, Kur’an-ı Kerim okuman ve Sünnet-i Seniyye ile hemhâl olman. Unutma, bunlar varsa varsın, yoksa yoksun. Kalbi en rahat kılan, şüphe yok ki Kur’an-ı Kerim’dir. Okumayı bilmiyorsan en yakın cami imamının yakasına yapışıp ondan öğreneceksin. Sana bu konuda yardım etmiyorsa git hemen gerekli yerlere şikâyet et. Böyle iş olmaz çünkü. O yüzden cami önemli bir etken.

  İkinci olarak da hiçbir zaman maneviyatın önüne geçemeyecek maddi bir hayat. Bunun için de bölümün ne olursa olsun çalışıp en iyi şekilde mezun olman gerek. Ortalamanı yüksek tutmaya çalış. Seni okuduğun bölüm hakkında yetiştirecek, bilgi birikimi sağlayacak konferanslara mutlaka katıl. Farklı şehirlerdeki sempozyumlara git. Hem misafir hem de konuşmacı olarak. Projeler yapmaya çalış ve bunların ardında sonuna kadar mücadele et. Emin ol, bunlar sana farklı ufuklar açacak. Şu konuda fikir verebilirim. Eğer bölümün çok ağır değilse, ne bileyim tıp, diş hekimliği, veterinerlik, eczacılık vs diğer zor bölümlerde, bütün gününü dolduran bölümlerde okumuyorsan açık öğretim olarak, okuduğun bölüme yardımcı ikinci üniversite okuyabilirsin. Bu senin için iyi olur diye düşünüyorum. Sadece bölümünü okuyup üniversiteden mezun olma! Mutlaka seni doğru bir şekilde besleyecek, ümmet için dertlenmeyi öğretecek bir yerin olsun. Bu yer sokak olur, ev olur, cemaat olur, tarikat olur. Dediğim gibi bu senin kararın, sen bilirsin. Şöyle bir soru geldi kulağıma sanki: “Bu kararı nasıl vereceğim?”. Vahiy, kalp ve akıl ile. Kur’an oku. Hadislere başvur. Tefekkür et. Bazen aklın yetersiz kalabilir. Çünkü okudukların Allah tarafından vahiy olunmuş şeyler. Hikâye kitabı değil. O zaman da itaat et. Kuşkusuz ve şüphesizce…

  Durum böyle. Sana üniversite/yeni dönem ile başlayan yeni hayatında, huzura kavuşmuş bir kalp, başarıya ulaşmış bir dönem dilerim. Yazma üslubum biraz sert olabilir. O konuda kusuruma bakma. Allah’a emanet ol.

Unutma!
Kurtuluş, Allah’a ve Rasûlu’ne sonsuz ittibâdan geçer.

Salat ve selam Efendimiz’e, O’nun Ashabına, Ehl-i Beytine olsun.

Velhamdülillâhi Rabbil Âlemin.

Resim: kisakizan55 – frmtr

Paylaşmak Sünnettir:

İlginizi Çekebilir

BİR YORUM YAZIN