• Deneme açıklama

İTÜ Abdülhakim Sancak Câmisi İbadete Açıldı

    İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü'nde yer alan İTÜ Abdülhakim Sancak Camisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ibadete açıldı.

    Üniversitemiz Ayazağa Kampüsünde yapımı tamamlanan İTÜ Abdülhakim Sancak Camisi, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından kıldırılan namazın ardından hizmete açıldı.

    Açılışta konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, caminin; önünde revaklı avlusu, abdesthanesi ve çevresiyle beraber 11 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edildiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konumu itibarıyla üniversite yerleşkesi dışından da rahatça görülen caminin modern mimariyle yapıldığını söyledi.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vahdette kesret, kesrette vahdet' fikriyle tasarlanan yapıda, sadece ana ibadet mekânı değil, tüm mimari unsurlar bu biçimde ele alınmıştır. Minarenin yüksekliği 39 metre olup, köklü bir eğitim kurumunun camisi olması hasebiyle kamış kalem biçiminde tasarlanmıştır" diye konuştu.

    Cumhurbaşkanının konuşmasının ardından, İTÜ Abdülhakim Sancak Camisi, Erdoğan ve beraberindeki TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Yardımcılarımız  ve Sancak ailesi tarafından kurdele kesilerek ibadete açıldı.

    Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından caminin avlusunda vatandaşları selamlayarak sohbet etti.

ANA İBADET MEKÂNI, DÖRT CEPHEDEN IŞIK ALIYOR
    İTÜ Abdülhakim Sancak Camii’nin temelin atılmasından ibadete açılmasına kadar ki tüm yapım süreci hayırseverlerin bağışlarıyla tamamlandı.

    İTÜ Abdülhakim Sancak Camisi, önündeki Revaklı Avlusu, abdesthanesi ve çevresiyle beraber yaklaşık 11.500 m2 'lik bir alan üzerinde, sosyal hayata ait bir çekim merkezi ve 1400 yıllık İslam mimarlık geleneğinin, bugünün malzeme bilgisi ve inşaat tekniklerinin bir yorumu olarak tasarlanmıştır. Prof. Dr. Çağatay Seçkin ve Uğur Özer Özgüven tarafından tasarlanan cami, seçilen konumu nedeniyle Yerleşke dışından da görülebilir bir konumdadır. Bu özelliğiyle, Cami, İTÜ Yerleşkesi’nin kent içindeki görünürlüğünü görsel olarak daha da belirginleştirmektedir. Ana ibadet mekânına erişim, İTÜ Arı Teknokent Yolu üzerinden, 65 m uzunluğundaki bir su yolu boyunca erişilen 1200 m2 büyüklüğündeki geniş revaklı avludan, caminin anıtsal etkisini kuvvetlendiren aydınlatılmış basamaklar aracılığıyla sağlanmaktadır. Merdiveni kullanmak istemeyen kullanıcılar, yine aynı kottan minareyi çevreleyerek üst kota bağlanan rampayı kullanarak son cemaat yerine ulaşabilmektedirler. Bunlar dışında, ana ibadet mekânının harim ve alt katına erişimini sağlayan 4 adet kapı daha bulunmaktadır. Yapıda, sadece ana ibadet mekânı değil, tüm mimari unsurlar bu uyum içinde ele alınmıştır. 

CAMİNİN KAPASİTESİ AVLUSUYLA BERABER 5000 KİŞİ

    T planlı ve betonarme olarak inşa edilen Cami, 26 m çapında ve 21 m yüksekliğinde merkezi kubbeye sahiptir. Kubbe formu, fil ayaklarının üzerinden yükselen pandantiflerin birbiriyle bütüncül bir biçimde birleşmesiyle oluşmuştur. Bu kubbenin tanımladığı ana ibadet mekânı, kıble cephesi hariç diğer 3 cephede tonoz örtüler aracılığıyla büyütülmüş ve tonoz formunun avantajlarından yararlanılarak, orta mekanla bütünleşen bir iç mekân etkisi elde edilmiştir. Cami, alt kat, harim katı ve bir mahfil katı olmak üzere 3 katlı bir yapı görünümünde olup, 790 m2 taban alanına oturmaktadır. 120 m2 ’lik mahfil katı ile birlikte toplam inşaat alanı 1700 m2 ’dir. 500 m2 ’lik Abdesthane, 170 m2 ’lik revak altında yer alan çok amaçlı alanlar, külliye içindeki diğer kapalı mekanları oluşturmaktadır. Cami, ana ibadet mekânıyla 2500 kişilik, avlusuyla 5000

Yorumlar

Henüz hiç yorum yok. İlk yorumu yapmak ister misin?